Polskie Radio
Section05
Filip Memches

"Życie z duszą czy bez". Czas przełomu - dyskusja o kondycji współczesnego Kościoła

Czy jesteśmy świadkami przełomowej epoki w dziejach Kościoła katolickiego? To pytanie zadaje wiele osób obserwujących procesy toczące się w Kościele, szczególnie wtedy, kiedy Stolica Apostolska podejmuje kontrowersyjne decyzje. O pontyfikacie papieża Franciszka Filip Memches rozmawiał z Pawłem Chmielewskim, autorem książki "Pontyfikat kryzysu".
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Kościół katolicki papież Franciszek Paweł Chmielewski Benedykt XVI

PR24 Dr Jacek Sokołowski o swojej książce "Transnaród. Polacy w poszukiwaniu politycznej formy"

Dr Jacek Sokołowski, politolog i prawnik, napisał książkę zatytułowaną "Transnaród. Polacy w poszukiwaniu politycznej formy". Autor w swoim dziele opisuje Polskę, Polaków, polską politykę i społeczeństwo, które kształtują się wciąż, w okresie po komunizmie. w Polskim Radiu 24 wyjaśnia, co próbował przekazać w swojej książce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches społeczeństwo polityka

Polska pomiędzy Wschodem a Zachodem. Dorobek historiozoficzny Feliksa Koniecznego

- Koneczny mówi, że cywilizacja łacińska jest swoistym dzieckiem Kościoła katolickiego, równocześnie, o paradoksie, z wielką mocą twierdził, że to nie jest cywilizacja sakralna. O ile istnieją cywilizacja, jak bizantyjska, w której ta władza jest sakralna i to się ze sobą miesza, to cywilizacja łacińska ma umiejętność odróżniania władzy duchowej od świeckiej i harmonizowanie tych porządków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Milcarek, filozof.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches

"Życie z duszą czy bez". Jezus Chrystus jako postać historyczna

- Mamy ok. 20 tys. manuskryptów samych ewangelii, to jest absolutnie pierwsze miejsce, jeśli chodzi o postać świata starożytnego. Co więcej, źródła dotyczące osoby Jezusa Chrystusa powstawały stosunkowo blisko okresu, w którym żył. Na poziomie naukowym nikt nie powinien mieć wątpliwości, że taka postać historyczna rzeczywiście istniała - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Dziedzina, redaktor prowadzący magazynu "Historia Kościoła".
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Kościół katolicki

PR24 Dariusz Karłowicz o najnowszej edycji projektu "Namalować katolicyzm od nowa"

Fundacja Świętego Mikołaja kontynuuje swój wielki projekt "Namalować katolicyzm od nowa". Niedawno w podziemiach katedry warszawsko-praskiej otwarto wystawę 20 obrazów przedstawiających scenę zwiastowania. O dziełach i inicjatywie, a także o związkach katolicyzmu ze sztuką mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, filozof, redaktor rocznika "Teologia polityczna", kurator projektu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches religia aktualności katolickie Kościół

"Wspólnota powinna się odnosić do czegoś trwałego". Paweł Milcarek o "Breviarium kanonu kultury"

- Kanon powstaje na zasadzie pewnej "wieczystości dzieł", które pozostają wzorcowe na różnym poziomie, to nie tylko dzieła najwybitniejsze, ale takie, które odbijają pewne zróżnicowanie stylu a równocześnie mówią wspólnym głosem naszej kultury - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, autor "Breviarium kanonu kultury".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Filip Memches Kościół

PR24 Synod o synodalności. Ks. prof. Robert Skrzypczak: narasta tendencja, by Kościół mówił językiem tego świata

Ksiądz profesor Robert Skrzypczak, teolog i wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, mówił w Polskim Radiu 24 o swoim sceptycyzmie związanych z synodem o synodalności, z drogą synodalną i toczącymi się w Kościele katolickim dyskusjami o koniecznych zmianach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Robert Skrzypczak Filip Memches aktualności katolickie religia