Polskie Radio
Section05
Filip Memches

"Życie z duszą czy bez". W czasie pandemii przesłanie Jana Pawła II można odczytywać na nowo

- Dzisiaj mamy kłopot z takim spojrzeniem na rzeczywistość, na to co się dzieje, jako na znak czegoś innego, mamy kłopot z powierzeniem się wyższej sile, nie patrzymy z ciekawością i nadzieją, tylko raczej próbujemy szukać nowej normalności - mówił w Polskim Radiu 24 dr. hab. Michał Łuczewski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki Jan Paweł II

Pandemia obnażyła kryzys cywilizacji europejskiej? "Brak tragiczności świata zaczęto traktować jako rodzaj prawa"

- Pojawienie się czegoś, nad czym nie panują ani politycy, ani naukowcy, ani instytucje, wywołało szok. Europejczycy sprawiają wrażenie patrzących na pandemię, jako na swego rodzaju skandal, a nie zwykłą i dramatyczną rzecz, z którą trzeba sobie poradzić - powiedział filozof i eseista Dariusz Karłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches filozofia koronawirus społeczeństwo pandemia POLSKA

Prof. Bartosz Jastrzębski: postawa ekologiczna jest obecna w chrześcijaństwie od początku

- Dziś w nauczaniu papieża Franciszka dobitnie wyrażone jest to, że postawa troski w stosunku do środowiska przyrodniczego nie jest czymś dodanym do modelu chrześcijańskiego, ale czymś, co w tym modelu od samego początku tkwiło, chociaż nie zawsze kładło się na to szczególny nacisk - powiedział w Polskim Radiu 24 filozof prof. Bartosz Jastrzębski z Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki Filip Memches ekologia

Socjolog: współczesna Europa odeszła od myśli Schumana

- Współczesna Europa odeszła od myśli Schumana i nie widać wysiłku, jak zbudować i na jakich zasadach poszerzać jedność Europy, by stała się wspólnotą narodów rozwijających się i niewyrzekającą się swojej tożsamości. To zadanie przede wszystkim naszego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Drozdek, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT chrześcijaństwo Europa Kościół wiara Robert Schuman Unia Europejska Filip Memches

Dr Kędzierski: ruchy liberalno-lewicowe przejmują pojęcia ważne dla chrześcijaństwa

- Od kilkudziesięciu lat na świecie mamy do czynienia z powolnym przejmowaniem tradycyjnych i ważnych dla chrześcijaństwa pojęć takich jak: miłość, miłosierdzie, wolność, zło czy grzech. Przejęcia dokonują ruchy liberalno-lewicowe - powiedział w Polskim Radu 24 dr Marcin Kędzierski, ekspert Klubu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki Filip Memches

Kościół katolicki a problem niewolnictwa w kontekście życia Ursuli de Jesus

Od blisko dwóch miesięcy jednym z tematów, który rozgrzewa opinię publiczną na świecie jest kwestia rozliczeń z rasizmem. Wszystko zaczęło się od zabójstwa przez białego policjanta George’a Floyda w amerykańskim Minneapolis. W audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmowa o temacie rasizmu i niewolnictwa w oparciu o życie XVII-wiecznej mistyczki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Tomasz Terlikowski wiara religia chrześcijaństwo rasizm Peru

"Agresywne prezentowanie ideologii". Prof. Nalaskowski o sprawie tytułu profesorskiego dla Zybertowicza

- Jeszcze prawie rok temu była sprawa mojego felietonu była sensacją. Potem była prof. Ewa Budzyńska, prof. Wojciech Polaka, który nazwał LGBT "niemądrą ideologią", za czym posypały się petycje, by wyrzucić go z uniwersytetu. Teraz mamy sprawę Andrzeja Zybertowicza, którą w tej sytuacji trudno ocenić jako neutralną ideologicznie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Nalaskowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Andrzej Zybertowicz

Dr Wieczorek: Cioran ubolewał, że człowiek odciął się od swoich duchowych korzeni

- Rumuński pisarz ubolewał bardzo mocno nad tym, że człowiek sam - poprzez technikę, styl życia - odciął się od duchowych korzeni, na których była zbudowana jego osobowość od czasów starożytnej Grecji czy okresów jeszcze wcześniejszych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Wieczorek, filozof z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches KULTURA filozofia chrześcijaństwo

Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

- Winy rzecz jasna są i nie podważymy ich. Natomiast z całą pewnością trzeba tutaj takiego wyważonego spojrzenia pomiędzy krzywdami, które się wydarzyły, a tym, co kultura europejska innym dała - mówił w Polskim Radiu 24 filozof, prof. Bartosz Jastrzębski. Skomentował w ten sposób coraz częstsze działania społeczeństw kultury zachodniej, które przepraszają za winy wobec innych kultur, zwłaszcza osób czarnoskórych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches KULTURA filozofia rasizm chrześcijaństwo

Publicystka: prymas Stefan Wyszyński jest częścią naszej tożsamości narodowej

- Prymas Tysiąclecia wierzył, że właśnie wielkie spotkania modlitewne upewniają naród w poczuciu wiary. Z tego punktu widzenia uroczystość, która pozwoliłaby zgromadzić wiele tysięcy ludzi z kraju i zagranicy, jest o wiele bardziej potrzebna, niż uroczystość online - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Barbara Sułek-Kowalska, odnosząc się do przełożonej z powodu pandemii beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja aktualności katolickie Stefan Wyszyński Kościół Kościół katolicki

"Starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość". O. Michał Paluch o Janie Pawle II

- Św. Jan Paweł II starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość, a nie pomimo własnej tożsamości. Uczył nas, że to właśnie dlatego, że jesteśmy chrześcijanami, powinniśmy tworzyć ciepłe i otwarte miejsce dla człowieka, który nie do końca popiera nasze poglądy - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Michał Paluch, dominikanin, filozof, profesor i rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II wiara Kościół religia chrześcijaństwo Kościół katolicki Filip Memches

Relacje ołtarza z tronem. Tragiczny finał konfliktu św. Stanisława z Bolesławem II Szczodrym

Konflikt między biskupem św. Stanisławem a królem Bolesławem II Szczodrym był pierwszym w Polsce, który zakończył się skazaniem na śmierć duchownego. - Według kroniki Galla Anonima konflikt wywiązał się po tym, jak jeden pomazaniec podniósł rękę na drugiego. To król miał podnieść rękę na biskupa - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches HISTORIA religia

Jan Żaryn: ks. Zieja był wybitnym duszpasterzem, wypełniał przestrzeń publiczną autorytetem

- Polskie kapłaństwo niewątpliwie wpisywało się w patriotyczny nurt naszego dziedzictwa, można powiedzieć, że "polska odmiana świętości" wiąże się często z postawami pro-ojczyźnianymi, od św. Wojciecha i św. Stanisława, przez św. Jadwigę po św. Maksymiliana Kolbe i ks. Jerzego Popiełuszkę – mówił Jan Żaryn, p.o. dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Europa Zachodnia demokracja chrześcijaństwo