Polskie Radio
Section05
Filip Memches

Juliusz Gałkowski: Rzym to do dziś symbol potęgi

- Tym, co utrzymuje starożytny Rzym w powszechnej świadomości, jest kultura masowa - ta, którą możemy zauważyć m.in. w komiksach czy filmach. Rzym jest fascynujący i tak zapadł w wiadomość czy podświadomość zbiorową, że nikt od niego nie potrafi się wyzwolić - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski ("Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches starożytność Rzym

"Jest to przykład kobiecego geniuszu". Ks. prof. Robert Skrzypczak o Edycie Stein

- Edyta Stein była bardzo inteligentną osobą. Jest to przykład kobiecego geniuszu. Nieraz myślę sobie, że gdyby nie była żydówką i gdyby nie przyznała się tak mocno do Chrystusa, to najprawdopodobniej miałby Nobla i być może nie wyeliminowano by jej, jako filozofa z największych, najsłynniejszych leksykonów, filozofów, intelektualistów, myślicieli świata - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Robert Skrzypczak (teolog, psycholog, Akademia Katolicka w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara judaizm społeczeństwo

Oblicza Antychrysta. Ks. prof. Skrzypczak: to ten, który proponuje "łatwiejszą" drogę

- Antychryst będzie robił wszystko, aby przekonać ludzi, w odróżnieniu od prawdziwego Chrystusa, że nie ma innego świata poza tym, dlatego mamy zająć się tym światem (tu i teraz - przyp. red.) - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak (teolog, psycholog, Akademia Katolicka w Warszawie).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara chrześcijaństwo KSIĄŻKA

Tożsamość współczesnej Rosji. Skwieciński: powrót do oblicza agresywnego mocarstwa

- Obecnie duża część elit rosyjskich odczuwa pewną ulgę, że może przestać się maskować, powiedzieć "jesteśmy imperialistami, wielkomocarstwowymi militarystami, i co nam zrobicie" - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński, dyplomata, publicysta, były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches

Rozpad ZSRR a przemiany ustrojowe w Rosji. Dr Sadłowski: wielki krach elit

- Elity upadającego i powstającego państwa - Federacji Rosyjskiej - nie za bardzo uwzględniły dorobek, który przygotowywała wielka rosyjska emigracja, która w latach 20. i 30. jeszcze wierzyła w odrodzenie Rosji, w ewolucję systemu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski (Uniwersytet Warszawski).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa Rosja prawosławie ZSRR rozpad ZSRR

Wojna na Ukrainie a konflikt Cerkwi prawosławnych. Terlikowski: oderwanie Kijowa od Moskwy to duży cios

Jeśli ukraińskie prawosławie w całości oddzieliłoby się od rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, to wtedy właśnie Ukraina stałaby się największą Cerkwią prawosławną na świecie. Co więcej - Rosja byłaby dopiero trzecia. To także poważny problem wizerunkowy - tłumaczył w Polskim Radiu 24 filozof, publicysta i pisarz Tomasz Terlikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Tomasz Terlikowski ŚWIAT Europa Ukraina Kościół prawosławie

Rosja jako cywilizacja euroazjatycka. Filip Memches o koncepcjach Aleksandra Dugina

- Aleksandr Dugin mówi rzeczy, których długo przedstawiciele tamtejszych elit nie wypowiadali. To szalone wypowiedzi, jak ta, że dla Polski nie ma miejsca na mapie świata. Gdyby powiedział to rosyjski polityk, byłby skandal międzynarodowy. Kreml z Dugina w jakiś sposób korzysta - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches, publicysta Tygodnika TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Krzysztof Wołodźko Filip Memches

Filip Memches: Rosja prowadzi swoją politykę, kreując się na ofiarę

Filip Memches w kontekście trwającej na Ukrainie wojny mówił o swojej napisanej w 2009 r. książce, która jest zbiorem wywiadów z przedstawicielami rosyjskiej elity. Jednym z nich był Gleb Pawłowski, który "użył takiego sformułowania, że Rosjanie nie chcą być Żydami XXI wieku". - Już wówczas w elicie kremlowskiej pojawiała się taka narracja, którą i dziś słyszymy, że Rosjanie próbują zrobić z siebie ofiarę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Filip Memches ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

"Pewnym poglądom przysługuje taryfa ulgowa". Filip Memches o wpisie działacza Partii Razem

- Świadczy to o tym, że pewnym poglądom w przestrzeni publicznej w gruncie rzeczy przysługuje taryfa ulgowa, a pewnym jednak nie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Filip Memches z TVP, komentując twitterowy post Samuela Nowaka, który jest rzecznikiem prasowym Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także działaczem Partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Robert Tekieli społeczeństwo aborcja Uniwersytet Jagielloński

210. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego. Prof. Andrzej Waśko: pozostaje autorem wciąż aktualnym

- W związku z takimi zjawiskami jak masowa imigracja do Europy, jak implozja chrześcijaństwa na Zachodzie, zaczyna się dyskusja o jakimś historycznym przesileniu, kryzysie kultury zachodniej. W tym kontekście Krasiński jest pisarzem aktualnym, bo on taką epokę końca historii przeżywał z perspektywy własnego pokolenia Europy porewolucyjnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara chrześcijaństwo KSIĄŻKA Zygmunt Krasiński romantyzm społeczeństwo

90 lat "Nowego wspaniałego świata" na rynku wydawniczym. Dorosz: to obraz ucieczki do życia uporządkowanego

- "Nowy wspaniały świat" w mojej interpretacji jest to ucieczka od życia pełnego sprzeczności, cierpienia, bólu, zagadek, tajemnic. Jest to ucieczka w życie uporządkowane od początku do końca - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dorosz (eseista, publicysta "Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara chrześcijaństwo KSIĄŻKA Aldous Huxley

Tomasz Chmal: sztuka współczesna jest taka różnorodna, że nawet konserwatyści się w niej odnajdą

- Próbuję przekonywać do tego, że sztuka współczesna, podobnie jak inne dziedziny naszej kultury współczesnej jest taka, jakie są czasy, które mamy. Jest różnorodna, czasami łamie tabu, czasami jest polityczna. Jest taka duża ilość ciekawych stylów interpretacji, że również konserwatyści mogą próbować się w tym odnaleźć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Chmal (prawnik, były ekspert Instytutu Sobieskiego, kolekcjoner sztuki)    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa chrześcijaństwo SZTUKA

"Od 20 lat jest to marsz w stronę dyktatu". Milcarek o sytuacji chrześcijan krajów demokracji liberalnej

- To jest rodzaj propozycji dla chrześcijan. Możecie dalej istnieć, możecie się dalej modlić, bylebyście tego ani wyraźnie nie prezentowali, ani też nie wyciągali tego w delikatnych przestrzeniach rozstrzygnięć moralnych, ważnych cywilizacyjnie - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek (redaktor naczelny "Christianitas"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa LGBT Finlandia chrześcijaństwo

Najnowszy sondaż CBOS. Tomasz Rowiński: mieliśmy już w Polsce poważne tąpnięcia religijności

- Po okresie pozytywistycznym, w okresie stanisławowskim, czyli tuż przed rozbiorami, religijność, szczególnie elit była na bardzo niskim poziomie. Mieliśmy w pierwszym przypadku epokę oświeceniową, gdzie nawet księża nie byli religijni - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Tomasz Rowiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara POLSKA katolicyzm chrześcijaństwo sondaż CBOS Kościół katolicki

Ks. prof. Skrzypczak o książce "Żyć bez kłamstwa": autor przejęty jest miękkim totalitaryzmem

- Rod Dreher w swojej książce ("Żyć bez kłamstwa. Jak wytrwać w chrześcijańskiej opozycji") bardzo przytomnie zauważa przede wszystkim galopujące zmiany, które zachodzą w świecie zachodnim. Oczywiście w Europie w jego narracji to jakby obowiązywała zasada przewidziana przez Maxa Webera, który twierdził, że wraz z poprawianiem się materialnej jakości życia, człowiek będzie odchodził od religii jako zabezpieczenia - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak (teolog).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa Watykan papież chrześcijaństwo

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Cezary Kościelniak: chodzi o nową formę komunikacji

- Nazwałby ten synod metodologicznym. Wg jego założeń chodzi o to, aby niejako na nowo zbudować pewną formę komunikacji między wiernymi, ale również między wiernymi i duchownymi i wreszcie -pomiędzy wiernymi i ludźmi z zewnątrz - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Kościelniak (filozof, publicysta, profesor UAM w Poznaniu).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa Watykan papież

Praktyki religijne Rosjan. Łukasz Kobeszko: wyniki religijnego odrodzenia Rosji są słabe

- Widzimy, że wyniki rzekomego religijnego odrodzenia Rosji, które nastąpiło w ostatnich trzech dekadach jednak się nie sprawdzają. Realna rzeczywistość społeczna pokazuje, że podstawowe zasady moralne życia chrześcijańskiego są bardzo słabo zinternalizowane. Rosja wciąż jest krajem, który przoduje we wszystkich statystykach dotyczących aborcji  - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa Rosja prawosławie

Wizerunek Jezusa Miłosiernego. Dr Karłowicz: za jego sprawą rozwinął się kult Bożego Miłosierdzia

- Powstawało bardzo wiele rozmaitych wersji tego obrazu na całym świecie. Z całą pewnością kult Bożego Miłosierdzia, który za tą sprawą rozwinął się w Kościele katolickim jest najważniejszą dewocją naszych czasów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki wiara Jezus Chrystus