Polskie Radio
Section05
Filip Memches

"Agresywne prezentowanie ideologii". Prof. Nalaskowski o sprawie tytułu profesorskiego dla Zybertowicza

- Jeszcze prawie rok temu była sprawa mojego felietonu była sensacją. Potem była prof. Ewa Budzyńska, prof. Wojciech Polaka, który nazwał LGBT "niemądrą ideologią", za czym posypały się petycje, by wyrzucić go z uniwersytetu. Teraz mamy sprawę Andrzeja Zybertowicza, którą w tej sytuacji trudno ocenić jako neutralną ideologicznie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Nalaskowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Andrzej Zybertowicz

Dr Wieczorek: Cioran ubolewał, że człowiek odciął się od swoich duchowych korzeni

- Rumuński pisarz ubolewał bardzo mocno nad tym, że człowiek sam - poprzez technikę, styl życia - odciął się od duchowych korzeni, na których była zbudowana jego osobowość od czasów starożytnej Grecji czy okresów jeszcze wcześniejszych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Wieczorek, filozof z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches KULTURA filozofia chrześcijaństwo

Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

- Winy rzecz jasna są i nie podważymy ich. Natomiast z całą pewnością trzeba tutaj takiego wyważonego spojrzenia pomiędzy krzywdami, które się wydarzyły, a tym, co kultura europejska innym dała - mówił w Polskim Radiu 24 filozof, prof. Bartosz Jastrzębski. Skomentował w ten sposób coraz częstsze działania społeczeństw kultury zachodniej, które przepraszają za winy wobec innych kultur, zwłaszcza osób czarnoskórych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches KULTURA filozofia rasizm chrześcijaństwo

Publicystka: prymas Stefan Wyszyński jest częścią naszej tożsamości narodowej

- Prymas Tysiąclecia wierzył, że właśnie wielkie spotkania modlitewne upewniają naród w poczuciu wiary. Z tego punktu widzenia uroczystość, która pozwoliłaby zgromadzić wiele tysięcy ludzi z kraju i zagranicy, jest o wiele bardziej potrzebna, niż uroczystość online - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Barbara Sułek-Kowalska, odnosząc się do przełożonej z powodu pandemii beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja aktualności katolickie Stefan Wyszyński Kościół Kościół katolicki

"Starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość". O. Michał Paluch o Janie Pawle II

- Św. Jan Paweł II starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość, a nie pomimo własnej tożsamości. Uczył nas, że to właśnie dlatego, że jesteśmy chrześcijanami, powinniśmy tworzyć ciepłe i otwarte miejsce dla człowieka, który nie do końca popiera nasze poglądy - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Michał Paluch, dominikanin, filozof, profesor i rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II wiara Kościół religia chrześcijaństwo Kościół katolicki Filip Memches

Relacje ołtarza z tronem. Tragiczny finał konfliktu św. Stanisława z Bolesławem II Szczodrym

Konflikt między biskupem św. Stanisławem a królem Bolesławem II Szczodrym był pierwszym w Polsce, który zakończył się skazaniem na śmierć duchownego. - Według kroniki Galla Anonima konflikt wywiązał się po tym, jak jeden pomazaniec podniósł rękę na drugiego. To król miał podnieść rękę na biskupa - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches HISTORIA religia

Jan Żaryn: ks. Zieja był wybitnym duszpasterzem, wypełniał przestrzeń publiczną autorytetem

- Polskie kapłaństwo niewątpliwie wpisywało się w patriotyczny nurt naszego dziedzictwa, można powiedzieć, że "polska odmiana świętości" wiąże się często z postawami pro-ojczyźnianymi, od św. Wojciecha i św. Stanisława, przez św. Jadwigę po św. Maksymiliana Kolbe i ks. Jerzego Popiełuszkę – mówił Jan Żaryn, p.o. dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Europa Zachodnia demokracja chrześcijaństwo

Pandemia koronawirusa a praktyki religijne. Jak się modlić w czasach zarazy?

- Dla nas, Polaków, cenna jest obecność Pana Boga, zwłaszcza w trudnych momentach życia, odniesienie się do Niego. Ale jednocześnie wszyscy zostali wezwani do tego, żeby dobrze rozeznać. To znaczy jeśli ktoś ma jakiekolwiek przejawy kataropodobne, kaszel i tak dalej, nawet przeziębieniowe - niech nie idzie [do kościoła] z miłości bliźniego - mówił w Polskim Radiu 24 teolog ks. prof. Robert Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches religia chrześcijaństwo Kościół Koronawirus w Polsce koronawirus

"Jej zadaniem jest afirmacja rodzin". Paweł Kwaśniak o Samorządowej Karcie Praw Rodzin

- Samorządową Kartę Praw Rodzin przygotował szereg organizacji działających na co dzień na rzecz ochrony i promocji rodziny. To dokument, który ma za zadanie afirmować rodzinę i tworzyć kulturę prorodzinną - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kwaśniak, koordynator współpracy z samorządami z ramienia organizacji popierających Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Filip Memches samorząd rodzina społeczeństwo LGBT

Losy Kościoła w krajach komunistycznych. Historyk: w każdym z nich prześladowano duchowieństwo

- Państwa tzw. demokracji ludowej różniły się swoją historią, a tym samym zakorzenieniem się w nich kościoła. Ale z pewnością najmocniejszą pozycję Kościół katolicki miał w Polsce. Jednak w każdym komunistycznym kraju prześladowano duchowieństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kucharczyk, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Filip Memches Kościół katolicki HISTORIA chrześcijaństwo duchowieństwo

"Życie z duszą czy bez". O adhortacji "Querida Amazonia"

- Papież Franciszek przerzuca most pomiędzy tym dokumentem a tymi dawniejszymi: "Laudato si" oraz "Evangelii Gaudium" - mówił gość Polskiego Radia 24, Tomasz Rowiński, socjolog, publicysta, redaktor portalu Christianitas.org. Tematem audycji była adhortacja posynodalna "Querida Amazonia" ogłoszona przez papieża Franciszka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Filip Memches papież Kościół katolicki konserwatyzm małżeństwo

"Życie z duszą czy bez". Dorobek o. Józefa Marii Bocheńskiego

- O. Bocheński nie miał poważania dla intelektualistów, używających w sposób nieprzemyślany swojego umysłu, bujających w obłokach, filozof próbował przedstawić swoje myśli w sposób zarozumiały już dla uczniów szkół licealnych – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Europa Zachodnia demokracja Francja chrześcijaństwo Józef Maria Bocheński

"Życie z duszą". Wybielanie Stalina i Armii Czerwonej w mentalności rosyjskiej

Od kilku tygodni trwa niepokojąca ofensywa Rosji wymierzona w Polskę. Prezydent Władimir Putin chce przedstawiać II Rzeczpospolitą jako winną wybuchu II wojny światowej, za wszelką cenę wybielając Józefa Stalina, Armię Czerwoną i Związek Sowiecki. O mentalności rosyjskiej i rosyjskim podejściu do historii w kontekście współczesności mówił w audycji "Życie z duszą czy bez" publicysta Piotr Semka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Piotr Semka Filip Memches polityka historyczna Rosja

Wizyta Władimira Putina w Jerozolimie – komentarze publicystów

– Można dywagować, że gdyby na Światowym Forum Holokaustu obecny był prezydent Andrzej Duda, to w przemówieniu Putina mógłby pojawić się wątek Polski. Grudniowe zagranie Moskwy i cała seria wypowiedzi atakujących Polskę były obliczone na różne scenariusze, w zależności od tego, jak zareaguję polskie władze – ocenił publicysta Filip Memches wystąpienie prezydenta Rosji w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Semka Klub Trójki Maria Przełomiec Tomasz Wróblewski Filip Memches Władimir Putin Rosja hitlerowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Jerozolima Izrael II wojna światowa