REKLAMA

Anderszewski gra Bacha. "Dopiero po montażu ułożył się porządek płyty"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 18:45
- Chodziło o to, żeby zasugerować rodzaj cyklu; pewną dramaturgię, która by po prostu funkcjonowała. Wyszły trzy grupy czterech utworów, właściwie taki dramat w trzech aktach. To znaczy, że pierwszy akt kończy się na b-moll, drugi na g-moll, a ostatni na h-moll - mówił Piotr Anderszewski, jeden z najciekawszych i najbardziej intrygujących współczesnych pianistów.
Piotr Anderszewski z Czeską Orkiestrą Symfoniczną, Praga 11 września 2015
Piotr Anderszewski z Czeską Orkiestrą Symfoniczną, Praga 11 września 2015 Foto: PAP/Michal Dolezal

Posłuchaj
25:18 Dwójka OWZK 22.01.2021 andreszewski.mp3 Piotr Anderszewski o swoim czwartym solowym monograficznym albumie Bachowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 
Mozart Andreszewski 1200.jpg
Piotr Anderszewski gra Mozarta

Każda jego płyta jest wyczekiwanym wydarzeniem, a wielbicielom jego talentu wciąż tych płyt za mało. Od premiery (29.01) czwartego Bachowskiego albumu Piotra Anderszewskiego dzielą nas już dosłownie dni. Jej tematem będą Preludia i Fugi z II tomu Das Wohltemperierte Klavier – dwanaście wybranych par, z których pianista zbudował starannie zaplanowaną, fantastyczną narrację.

Jak podkreślał w Programie 2 Polskiego Radia artysta, Bach nie pojawił się w jego życiu spontanicznie, tylko jako szkolny przymus. - Nie mam jakiegoś konkretnego wspomnienia, żeby Bach nagle mnie powalił, że po prostu muszę go grać. Tak było z Szymanowskim. Tak było z Beethovenem. Tak było nawet z Mozartem, nigdy tego nie zapomnę. Natomiast z Bachem stało się to bardzo stopniowo i organicznie. Nie pamiętam jakiegoś przełomu - opowiadał Piotr Anderszewski.

Czytaj także:

Pianista w planach ma serię recitali, podczas których będzie prezentował utwory z nowej płyty. Na trasie - obok m.in. Wiednia, Madrytu, Barcelony, Paryża, Mediolanu, Nowego Jorku, Londynu czy Berlina - jest także Warszawa. Data koncertu w Filharmonii Narodowej to 21 lutego. - Tak to się wszystko zmienia, z tygodnia na tydzień, nieraz z dnia na dzień, że trudno w ogóle być pewnym czegokolwiek. Czy koncert się odbędzie? Z publicznością czy bez? - zastanawiał się gość "O wszystkim z kulturą".

Piotr Anderszewski mówił w audycji m.in. także o tym, jak powstał jedyny dotąd jego Chopinowski album, o trudnościach spotykających instrumentalistę stającego przy dyrygenckim pulpicie i o miastach swojego życia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Piotr Anderszewski (pianista)

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 17.30 

Czytaj także

Koncert Anderszewskiego na urodziny Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 14:56
W dniu 79. urodzin Dwójki wyemitujemy wybrany przez słuchaczy występ Piotra Anderszewskiego na Festiwalu Muzycznym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Anderszewski i koncert Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 11:01
W Dwójce usłyszmy stuttgarcki występ znakomitego polskiego pianisty, któremu towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Radia SWR.
rozwiń zwiń