Piotr Paleczny: w 1970 roku cała Polska żyła Konkursem Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:21
- Obecnie jest to jeden z absolutnie największych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Pamiętam natomiast jak dawniej mówiło się, że każdy taksówkarz warszawski wiedział kto i jak zagrał. W 1970 roku żyliśmy w zupełnie innej Polsce, więc dla nas uczestników było to czymś wielkim - mówił w Dwójce wybitny pianista, laureat III nagrody VIII Konkursu Chopinowskiego.
Piotr Paleczny
Piotr PalecznyFoto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj
60:15 2020_12_20 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z prof. Piotrem Palecznym (Cafe "Muza"/Dwójka) 
Piotr Paleczny 1200 PAP.jpg
Prof. Paleczny: występ w sali, gdzie grał Chopin budzi respekt wśród artystów

Jedyny Polak, który może mierzyć się z Amerykanami na polu wirtuozerii i brawury - tak pisano o Piotrze Palecznym podczas Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku, nazwanego przez krytyków "konkursem amerykańskim". W 50. rocznicę tego sukcesu nasz wybitny pianista i pedagog był gościem audycji Cafe "Muza".

Prof. Piotr Paleczny ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Jana Ekiera. Na ukształtowanie jego artystycznej osobowości wpływ miał również kontakt z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim. Sukces, jaki odniósł na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzył przed nim drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie.

Czytaj też:

Ma na swoim koncie kilka nagranych albumów, w tym The best of F. Chopin, nagraną wraz z kwartetem Prima Vista dla firmy DUX. Płyta została wyróżniona nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 1999, a w grudniu 2002 r. otrzymała status "Platynowej Płyty".

Pielęgnowanie tradycji w Dusznikach-Zdroju

Od 1993 r. Piotr Paleczny jest dyrektorem artystycznym najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego - Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

W czasie rozmowy z pianistą nie ograniczyliśmy się jednak do wspomnień, tym bardziej, że przed nami następny konkursowy rok i związane z nim nowe wyzwania. Mówił on również jak wygląda życie artysty w czasach pandemicznej hibernacji, o nowych technologiach w służbie edukacji, konkursów i koncertów oraz miłości do podróżowania, z profesorem Piotrem Palecznym porozmawiamy w niedzielne przedpołudnie.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Róża Światczyńska

Gość: prof. Piotr Paleczny (pianista, pedagog, dyrektor Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju

Data emisji: 20.12.2020

Godz. emisji: 10.00

Czytaj także

Piotr Paleczny: emocjonalna gra pozostała mi do dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julianna Awdiejewa: mazurki to rodzaj rdzenia muzyki Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 22:30
- Jestem wielką wielbicielką mazurków, kocham je po prostu i ciągle jest więcej tych, które gram. To bardzo prywatne, jakiś rodzaj prywatnej ekspresji… ale też ich maestria, każda pojedyncza nuta ma w nich znaczenie. To wielkie - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Julianna Awdiejewa, której recital rozpoczął 75. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń