"I co dalej?". Wojciech Kudyba z Nagrodą im. Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 07:00
W roku 2017 Wojciech Chmielewski, potem Paweł Sołtys, Rafał Wojasiński, w 2020 roku Marta Kwaśnicka, a w tym Nagrodę im. Marka Nowakowskiego za zbiór opowiadań zatytułowany "I co dalej" otrzymał Wojciech Kudyba. Poeta, krytyk literacki, od jakiegoś czasu także prozaik.
Logo Nagrody im. Marka Nowakowskiego
Logo Nagrody im. Marka NowakowskiegoFoto: materiały prom.

Wojciech Kudyba 2021-05-14 13_27_00.jpg
Wojciech Kudyba laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Pisarz i poeta doceniony został przez Kapitułę Nagrody za "konsekwencję i oryginalność, z jaką portretuje współczesnych, zwykle przeciętnych bohaterów, których głos wybrzmiewa w nagrodzonym tomie doniośle i przejmująco".

Jury z uznaniem wskazało też na mocne osadzenie nowelistyki Wojciecha Kudyby w codzienności, na cechujące ją empatię i współczucie, obecność tematyki warszawskiej, formalne zróżnicowanie zamieszczonych w zbiorze opowiadań I co dalej?, wreszcie na ich związek z najznakomitszymi tradycjami naszej literatury, w tym zwłaszcza z pisarstwem Patrona nagrody ­- Marka Nowakowskiego.

W audycji zapytamy laureata, kim są bohaterowie jego opowiadań, o płacz, wyrzuty sumienia, obojętność, wykluczenie. O ich wzruszenia, o to czy powinnością pisarza jest stanąć obok nich nie tylko dla opowiedzenia wzruszającej historii. O to, czy te mocne historie nie odciskają w nim samym psychologicznego piętna. O to wreszcie, dlaczego - nie mieszkając w Warszawie - szuka tu właśnie sytuacji, ludzi, miejsc dla swoich opowiadań.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" we wtorek (18.05) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Wacław Holewiński.

Zobacz więcej na temat: opowiadanie
Czytaj także

Paweł Huelle o dotykaniu świata pozafizycznego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 18:34
- Na tym polega siła tych opowiadań, że narrator wyraża wiedzę, że świat nie jest oczywisty - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" pisarz, scenarzysta i dramaturg Paweł Huelle.
rozwiń zwiń