Hrabal - terapeuta z czeskiej hospody

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 10:00
- Spotkanie z Hrabalem uwrażliwia i leczy. Zwłaszcza w sytuacjach, w których człowiekowi trudno jest się w życiu odnaleźć - mówi reżyserka teatralna Agnieszka Glińska.
Audio
  • O twórczości Bohumila Hrabala opowiadają m. in. reżyserka teatralna Agnieszka Glińska oraz pisarze Paweł Huelle i Jerzy Pilch (Strefa literatury/Dwójka)
Ściana w miejscu, gdzie stał dom Hrabala (ul. Na Hrzi 24, Praga)
Ściana w miejscu, gdzie stał dom Hrabala (ul. Na Hrázi 24, Praga)Foto: domena publiczna (wikimedia)

Słuchaj także
Orzechowski 1200.jpg
Sławomir Orzechowski czyta biografię Bohumila Hrabala

Wybitny czeski pisarz cieszy się dużą sympatią wśród polskich czytelników. Nie bez powodu. - Bohumil Hrabal towarzyszył nam przez lata i pełnił bardzo ważną funkcję - tłumaczy Paweł Huelle. - Pokazywał nam egzotyczny świat gospód i rozmów, ale przede wszystkim w niezwykły sposób rozprawił się z komunizmem.

W audycji tłumaczymy, na czym polega literacki drybling Hrabala i co ma wspólnego z platońską ideą kaszanki. Pisarz Paweł Orzeł zdradza, która książka Hrabala zakończyła część jego znajomości, a Jerzy Pilch wyjaśnia, dlaczego na bezludną wyspę nie zabrałby twórczości czeskiego autora.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Dorota Gacek i Anna Lisiecka

Goście: Agnieszka Glińska (reżyserka teatralna), Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Adam Wiedemann i Paweł Orzeł (pisarze), Tomasz Brzozowski (wydawca)

Data emisji: 24.01.2016

Godzina emisji: 21.30

kul/bch

Czytaj także

Bohumil Hrabal – między Dostojewskim a Chaplinem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Fenomen jego prozy polega na zadziwiającym kontraście między poważną tematyką egzystencjalną, a niezwykle lekką i frywolną formą – mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor biografii Bohumila Hrabala pt. "Gra w życie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:00
- Bohumil Hrabal miał swoje rytuały. Noszenie gnoju akurat 1 maja było z jego strony żartem, ale też protestem - mówi Monika Zgustova, autorka biografii czeskiego pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hrabal. Słodka apokalipsa". Biografia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 09:50
W cyklu "To się czyta" przedstawiamy fragmenty najnowszej książki Aleksandra Kaczorowskiego. Czyta Sławomir Orzechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Bohumil Hrabal wymyślił Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:00
– Był wielkim mitotwórcą. Tworzył mity przede wszystkim na własny temat – mówił Aleksander Kaczorowski, autor biograficznej książki "Hrabal. Słodka apokalipsa".
rozwiń zwiń