Alina Janowska: taniec był moją miłością

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 20:00
- Siostry taty były pianistkami pełną gębą, ciocia była pierwszą nauczycielką Witolda Małcużyńskiego. To moje osłuchanie z muzyką zaowocowało tym, że zaczęłam tańczyć przy każdej możliwej okazji. To było moje wielkie marzenie, aby być tancerką - to słowa Aliny Janowskiej w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia, które przypomnieliśmy w audycji.
Alina Janowska
Alina JanowskaFoto: ze zbiorów NAC

Jak co piątek o 17.30 sięgnęliśmy do Archiwum Polskiego Radia, żeby przypomnieć wybitną postać, której głos zapewne jest Państwu dobrze znany i bliski. Tym razem była to Alina Janowska.

Znakomita aktorka teatralna, kabaretowa, ale też filmowa (by wspomnieć "Zakazane piosenki", "Skarb") i telewizyjna ("Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech"), jedna z wielkich osobowości estradowych. Alina Janowska była w czasie wojny więźniarką Pawiaka i - podobnie jak inne wielkie damy polskiej sceny: Irena Kwiatkowska i Danuta Szaflarska - uczestniczką Powstania Warszawskiego. Wspomnienia z tych heroicznych dni przywołaliśmy z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.


Posłuchaj
56:27 2021_08_06 17_31_01_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Alina Janowska: taniec był moją miłością (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

W archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Alina Janowska wspominała, że jej ojciec grał na fortepianie, a matka śpiewała i miała piękny głos. - To, co było w piosence, czyli głos, miałam po mamie, wszystko to, co w ruchu, jest po ojcu - mówiła.

Alina Janowska wspominała także swój udział w Powstaniu Warszawskim i losy po jego zakończeniu. - Jak chłopcy schodzili z akcji, a był występ w Kinie Palladium, to chodziliśmy tam posłuchać Mieczysława Fogga, byłam tam może ze dwa razy. Ja nie miałam zielonego pojęcia co to PASTA, gdzie to jest, tylko miałam rozkaz zaniesienia olbrzymiego garnka z jedzeniem na ulicę Królewską. Po zakończeniu powstania przedostałam się do Tworek, do rodzinnego domu, to była wielka radość, że jesteśmy razem.

Bohaterka audycji mówiła również, że jej kariera zawodowa oparta była na przypadku. - W pierwszym filmie, a nawet w pięciu początkowych zagrałam, kiedy byłam bardzo młoda i mało umiałam. A potem przypadkowo przestałam grać przez 10 lat po bardzo dobrych recenzjach. Do teatru dostałam się nie przez szkołę, ale aktorski egzamin eksternistyczny, jestem samoukiem. Moją jedyną szkołą była szkoła tańca artystycznego Janiny Mieczyńskiej, która dała mi wszystko, co wiem o teatrze - podkreśliła Alina Janowska.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 6.08.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Wszystkie role Aliny Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 23:00
W cyklu "Pożegnania" wspominaliśmy wybitną aktorkę teatralną i telewizyjną, znaną m.in. z takich filmów jak "Zakazane piosenki" czy "Wojna domowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwalne wspomnienia Aliny Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:10
W cyklu "Giganci sztuki" przypomnieliśmy postać wspaniałej aktorki teatralnej i telewizyjnej, tancerki i piosenkarki.
rozwiń zwiń