"Stanisław Lem nie interesował się muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 18:00
- Planowałem zająć się "Tangiem" Mrożka, jednak Lem wybił mi to z głowy proponując współpracę nad jego opowiadaniami, które od razu do mnie przemówiły. Libretto w końcu napisałem sam, choć podobno Lem tworzył jakieś szkice, jednak nigdy ich nie widziałem - tak o pracy nad operą "Cyberiada" mówił na antenie Dwójki kompozytor Krzysztof Meyer.
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/optimarc

Posłuchaj
28:14 2021_09_07 17_31_58_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Krzysztof Meyer o pracy nad operą "Cyberiada" i znajomości ze Stanisławem Lemem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Myli się ten, kto sądzi, że stosunek Stanisława Lema do muzyki był kwestią złożoną. Można w zasadzie zaryzykować stwierdzenie, że dla wybitnego pisarza i myśliciela muzyka nie miała żadnego znaczenia. Dowody na potwierdzenie tej tezy przytoczył kompozytor, profesor Krzysztof Meyer, którego łączyła z Lemem wieloletnia znajomość. O spotkaniach prywatnych i zawodowych oraz o poglądach Stanisława Lema na muzykę i świat profesor Meyer opowiedział na antenie.

Gość Dwójki wspominał okoliczności, w których poznał Stanisława Lema. - Byłem świadkiem spotkania moich rodziców z Lemem, oboje byli lekarzami, radiologami, żona pisarza też była radiologiem, spotykała się z moim ojcem, który był jej konsultantem. Właściwie to były jednak spotkania towarzyskie, głównie rozmowy o polityce, krytyka ówczesnej sytuacji w naszym kraju. 

Czytaj też:

Mieczysław Choynowski – mistrz Stanisława Lema

"Kosmogonik". Stanisław Lem i Daniel Mróz w animacji 2D/3D

Dodał również, że dla niego Lem był i jest do dziś jedną z najsympatyczniejszych postaci, które spotkał w życiu. - Mówił dużo, z charyzmą i niezależnie czy były to rzeczy błahe, czy poważne, to zawsze sugestywnie, słuchało się tego z fascynacją.

Ścieżki artystyczne obu twórców przecięły się w drugiej połowie lat 60. Efektem tego spotkania była opera "Cyberiada". Kompozytor zaznaczył, że po pierwsze dokonał skrótów w tekście, a po drugie pewne słowa z oryginału były nie do wykonania wokalnie. - Lem zgadzał się na wszystko, wydaje mi się, że nie był tym specjalnie zainteresowany. Bardzo szybko uznałem, że rozmowy z nim o muzyce do niczego nie doprowadzą. Jednak w niczym mi to nie przeszkadzało, spotkania z nim były fascynujące.

Według kompozytora dzieła Stanisława Lema cieszą się dużą popularnością w wielu krajach. - W Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych jest bardzo znany. Jego twórczość jest wszechstronna, bardzo bogata, choć faktycznie Lem kojarzy się nam przede wszystkim z science-fiction - podkreślił Krzysztof Meyer.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Krzysztof Meyer (kompozytor)

Data emisji: 7.09.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Racjonalna bio-maszyna, czyli człowiek. Antropologia Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 12:00
- To co Lem dostrzega jako zagrożenie dla kultury, to nie jest transhumanizm, czyli przekształcanie się ciał, ale technologia, która radzi sobie z czymś, z czym wcześniej miała radzić sobie kultura. Technologia wyprostowuje nam życie, które wcześniej było obudowane kulturowym sensem - mówił w Dwójce prof. Jakub Gomułka, filozof.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obchody Roku Stanisława Lema sięgają aż Korei Południowej. Instalacja "Do You Feel Connected?" na Gwangju Design Biennale

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 09:20
W Korei Południowej, podczas Gwangju Design Biennale od 1 września prezentowana będzie instalacja infuture.institute przygotowana we współpracy z Martą Flisykowską "Do You Feel Connected?" - poinformował  Marek Pogorzelski w imieniu organizatorów projektu, Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń