REKLAMA

Giuseppe Tornatore: Ennio Morricone nie zamykał się na nic i na nikogo

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 18:00
- Miałem wtedy może 8, 10 lat i chciałem pójść do kina na western. Dokładnie to pamiętam, to były wczesne lata 60. Pewnego dnia zobaczyłem okładkę płyty, na której rozpoznałem muzykę z filmu i zobaczyłem na niej imię i nazwisko kompozytora. Byłem pod wrażeniem tego, że muzyka może żyć bez filmu. Uważam, że znam jego twórczość dość dobrze - mówił na antenie Dwójki Giuseppe Tornatore, reżyser filmu dokumentalnego o Enniu Morricone.
Ennio Morricone
Ennio MorriconeFoto: Andrea Raffin/Shutterstock

Posłuchaj
29:42 [ PR2]PR2 (PCM) 21 wrzesień 2021 17_32_02.mp3 Giuseppe Tornatore i Diana Dąbrowska o filmie dokumentalnym "Ennio" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

To była audycja o człowieku, który połączył świat filmowy z muzycznym, znanym i lubianym na całym świecie. To jeden z najbardziej lubianych i płodnych muzyków XX wieku, zdobywca dwóch Oscarów i kompozytor ponad 500 ścieżek dźwiękowych do filmów. Włoski reżyser Giuseppe Tornatore opowiadał w audycji o swoim filmie, którego bohaterem jest Ennio Morricone.

Ennio Morricone 1200 EN.png
Ennio Morricone - muzyką opisywał XX wiek

"Ennio" to dokument, który był prezentowany podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Film opowiada historię życia kompozytora w długim wywiadzie, który autor przeprowadzał przez kilka lat. Znajdziemy tu także komentarze znanych artystów, reżyserów, a także muzyków, a są wśród nich m.in.: Bernardo Bertolucci, Oliver Stone, Quentin Tarantino, Bruce Springsteen, Hans Zimmer, Pat Metheny, Clint Eastwood i wielu innych. 

Giuseppe Tornatore pracował z Enniem Morricone przez 30 lat, ich przyjaźń z upływem czasu coraz bardziej się umacniała. Film "Ennio" jest spełnionym marzeniem reżysera, któremu chodziło nie tylko o namówienie kompozytora do opowiedzenia swojej historii przed kamerami. To także opowieść o magicznym związku z muzyką, wzbogacona o archiwalia. 

Czytaj też:

Jak przyznał reżyser, pomysł na zrobienie filmu o Enniu Morricone nie pochodzi od niego. - Dwaj młodzi producenci zapytali mnie, czy wyreżyseruję film dokumentalny według ich scenariusza. Nie chciałem, aby ten film dotyczył życia prywatnego kompozytora, dlatego nie rozmawiałem z jego synem Andreą - podkreślił.

Dodał, że film powstawał w różnych odstępach czasu, rozmowa z Morricone była nagrywana w częściach co 4, a nawet 6 miesięcy. - Kręciliśmy ten film jak serial, dzięki temu pojawiało się w nim coraz więcej bohaterów. Dzięki takiemu systemowi pracy mogłem też zastanowić się nad kolejnymi pytaniami. 

Według Giuseppe Tornatore, dla Ennia Morricone praca nad muzyką była na wskroś eksperymentalna. - W temacie do filmu "Sacco i Vanzetti" zastanawiał się, jak dźwiękowo zbudować szok elektryczny. To on we wczesnych latach 60. w specyficzny sposób wykorzystał gitarę, w filmie mówią o tym Pat Metheny i Bruce Springsteen - powiedział.

Na czym zdaniem reżysera polega fenomen muzyki Morricone, dlaczego tak łatwo wpada w ucho? - Na to pytanie Hans Zimmer odpowiedział: po prostu tak jest - powiedział Giuseppe Tornatore.

Gościem audycji była również italianistka, krytyczka filmowa i dziennikarka Diana Dąbrowska.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: Giuseppe Tornatore (reżyser), Diana Dąbrowska (italianistka, krytyczka filmowa i dziennikarka)

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 17.30

mo


Czytaj także

Ennio Morricone nie żyje. "Komponował muzykę, którą nucił cały świat"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 09:46
Jego muzyczna aktywność trwała przeszło 70 lat. Mówił o sobie przede wszystkim jako o kompozytorze, któremu kariera filmowa wyszła trochę przypadkiem. W Dwójce Ennia Morricone wspominali m.in. Sebastian Smoliński i Tomasz Raczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontekst filmowy w twórczości Ennia Morricone

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 11:40
Zaczął komponować mając 6 lat. W wielu lat 12 rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym, a edukację zakończył po rekordowo krótkim czasie. Studiował jednocześnie muzykę chóralną, kompozycję i grę na trąbce. Karierę rozpoczął jednak od gry muzyki jazzowej. W audycji mówiliśmy o zmarłym 6 lipca mistrzu.
rozwiń zwiń