"Szkoła nie powinna naginać się mechanicznie do zmian cywilizacyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 20:05
- Liderzy technologiczni Doliny Krzemowej, posyłający swoje dzieci do tradycji szkoły, doskonale wiedzą, że świat, który sami wykreowali, nie jest jedynym światem, nie powinien być wszechogarniający. On jest jednym z narzędzi poznania rzeczywistości. W internecie można też znaleźć klasyczne książki czy teksty sztuk teatralnych - mówił w Dwójce Piotr Zaremba, historyk, pisarz, publicysta i były nauczyciel.
Koniec roku szkolnego sprzyja rozmowom o edukacji
Koniec roku szkolnego sprzyja rozmowom o edukacjiFoto: Shutterstock.com/Pressmaster

Humanistyka w systemie edukacji

Koniec roku szkolnego to dobry moment na dyskusję o tym, jaką rolę w systemie edukacji powinna pełnić humanistyka. Ważną składową tego zagadnienia jest kanon lektur. Zdaniem Piotra Zaremby szkolnym lekturom często przypisuje się zbyt duże znaczenie w kształtowaniu świadomości młodego człowieka, choć to, że pewien wpływ mają, nie podlega dyskusji.

- Pojawiają się pytania, czy kanon jako taki ma sens i czy nie jest on zbyt obszerny. W ostatnich latach nie brakuje ostro formułowanych tez, że tych lektur jest za dużo, że dzieci tak naprawdę powinny czym innym się zajmować, bo żyją przecież nie czytaniem książek, tylko siedzeniem w świecie cyfrowym. To się coraz mocniej nasila. Ja jestem za tym, że szkoła nie powinna tak mechanicznie naginać się do zmian cywilizacyjnych - powiedział gość ostatniej przed wakacjami audycji "O wszystkim z kulturą".

Polskie lektury dla uczniów z Ukrainy?

Piotr Zaremba odniósł się również do niedawnej dyskusji na temat tegorocznych egzaminów ósmoklasisty i maturalnego w kontekście uczniów z Ukrainy i obowiązujących ich polskich lektur.

- Uważam, że nie trzeba na siłę robić z Ukraińców Polaków. Oni mieli własne programy nauczania, własny system edukacyjny. Jeżeli obecność matek i dzieci ukraińskich w Polsce potrwa dłużej, należy próbować tworzyć dla nich trochę oddzielny system szkolnictwa, z własnymi nauczycielami i własnymi programami. To jest moim zdaniem do zrobienia, do pogodzenia - przekonywał były nauczyciel.

Posłuchaj
29:10 Dwójka OWZK 23.06.2022.mp3 Piotr Zaremba o roli humanistyka w systemie edukacji (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Piotr Zaremba (historyk, pisarz, publicysta, były nauczyciel)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Filozof na rozstajnych drogach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2008 00:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podręcznik do historii i teraźniejszości. Prezes IPN: to narzędzie zbuduje lepszą przyszłość w oparciu o prawdę

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 12:38
Prezes IPN Karol Nawrocki podczas konferencji dla nauczycieli podkreślił, że "bez znajomości najnowszej historii, bez jej interpretacji, nie jesteśmy w stanie zrozumieć dzisiejszej Polski, dzisiejszego świata". - Nie jesteśmy w stanie podejmować świadomych decyzji demokratycznych - wyjaśnił. 
rozwiń zwiń