Roxanna Panufnik: desperacko próbuję nauczyć się polskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 18:32
- Podejmuję tę próbę od 30 lat, tym bardziej że mam teraz podwójne obywatelstwo. Wciąż jednak przegrywam. Mam nadzieję, że już niedługo ktoś wymyśli jakieś oprogramowanie, które za pomocą wkładanego do ucha USB pozwoli zainstalować w mózgu podstawy nowego języka - mówiła w Dwójce Roxanna Panufnik, polsko-brytyjska kompozytorka, której utwór zabrzmiał podczas niedawnej koronacji Karola III.
Roxanna Panufnik i Jakub Kukla
Roxanna Panufnik i Jakub KuklaFoto: Jakub Kukla/PR2

"Sanctus" dla króla Karola III

"Nigdy nie zapomnę tego dnia" - konkretnie 22 grudnia 2022 roku. Właśnie wtedy Roxanna Panufnik dowiedziała się, że król poprosił ją o skomponowanie jednego z utworów na swoją koronację. Tym samym artystka dołączyła do grona 12 twórców, którzy stworzyli muzyczną oprawę wielkiej historycznej ceremonii. Na tej liście znalazł się m.in. Andrew Lloyd Webber, który opracował nowy hymn koronacyjny. Trwający dwie minuty utwór napisany przez Roxannę Panufnik nosi tytuł "Sanctus".

Polska w sercu i na języku

Uznana w Wielkiej Brytanii kompozytorka jest córką Andrzeja Panufnika. Od sześciu lat ma także polskie obywatelstwo. Jak przyznała w audycji, w dzieciństwie dość szybko zorientowała się że obok brytyjskich ma też polskie korzenie. – Gdy poszłam do szkoły, okazało się, że rodzice pozostałych dzieci są Brytyjczykami. Wszystkie miały też angielsko brzmiące imiona i nazwiska. Byłam jedyną, która nie pasowała do tego wzoru. Teraz do tego przywykłam i bardzo to lubię. Nawet moje dzieci, które przyjęły brytyjskie nazwisko mojego męża, z chęcią zmieniłyby je na "Panufnik" - opowiadała.

Ulubionym polskim słowem naszego gościa jest "nieznośnie". Uważam, że to najgenialniejsza onomatopeja. Czasem lubię mówić "nieznośne śniadanie". To piękna fraza - podkreślała Roxanna Panufnik.


Posłuchaj
26:32 2023_05_10 17_32_33_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Rozmowa z Roxanną Panufnik, polsko-brytyjską kompozytorką (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Roxanna Panufnik jest brytyjską kompozytorką polskiego pochodzenia; córką kompozytora i dyrygenta sir Andrzeja Panufnika oraz jego drugiej żony Camilli z domu Jessel. (Andrzej Panufnik był polskim kompozytorem i dyrygentem, który wiele lat życia spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii; doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie). 

Roxanna Panufnik urodziła się w Londynie. Uczęszczała do Bedales School i studiowała w Królewskiej Akademii Muzycznej. Jest autorką wielu utworów, w tym opery, baletu, utworów teatru muzycznego, utworów chóralnych, kompozycji kameralnych oraz muzyki filmowej i telewizyjnej, które są regularnie wykonywane na całym świecie. Wśród jej najczęściej wykonywanych dzieł jest Msza Westminsterska, zamówiona dla Westminster Cathedral Choir z okazji 75. urodzin kardynała Hume'a, The Music Programme, opera na milenijny sezon Polskiej Opery Narodowej, która miała swoją brytyjską premierę na BOC Covent Garden Festival, oraz oprawa na głosy solowe i orkiestrę Beastly Tales Vikrama Setha – pierwsza z nich została zamówiona przez BBC dla Patricii Rozario i City of London Sinfonia. 

W latach 2012-2015 Panufnik była inauguracyjnym współkompozytorem zespołu London Mozart Players. Jest wiceprezesem Joyful Company of Singers. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Roxanna Panufnik (kompozytorka)

Data emisji: 10.05.2023

Godzina emisji: 17.30

mo/pg

Czytaj także

Wiaczesław Kyryłow - muzyka, która waży

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 23:00
Gościem audycji "Nowa Polska" był Wiaczesław Kyryłow (Viacheslav Kyrylov) - ukraiński kompozytor mieszkający w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Basta - słowa, szepty, pomruki

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 00:55
Efemeryczna muzyka Martyny Basty jest chyba idealnym składnikiem nocnej audycji, dlatego nie zabrakło jej w tym wydaniu "Nocnej strefy".
rozwiń zwiń