Seks to nic strasznego. "W powietrzu" Ingi Iwasiów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
– Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła o swojej najnowszej powieści Inga Iwasiów, gość krakowskiego Festiwalu Conrada.
Audio
  • Inga Iwasiów i Katarzyna Tubylewicz o obrazie kobiety i seksualności we współczesnej literaturze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W powietrzu Ingi Iwasiów, wyd. Wielka Litera (fragm. okładki)
"W powietrzu" Ingi Iwasiów, wyd. Wielka Litera (fragm. okładki)Foto: mat. prasowe

Autorka pisała "W powietrzu" po "Umarł mi", bolesnym autobiograficznym tekście o śmierci ojca. – Gdy napisałam tamtą książkę, niewielką rozmiarami, lecz bardzo dla mnie ważną, książkę, która pozostawiła we mnie ślady, poczułam, że potrzebny mi jest jakiś eksces, jakieś odtrucie, jakaś ucieczka od żałoby – wyznała Inga Iwasiów. – Patrząc na to z perspektywy psychoanalitycznej, powiedziałabym, że prawdziwym przeżyciem żałoby jest ta ekstatyczna książka o seksie, a nie tamta o śmierci – dodała.

>>>Dwójka na Conrad Festival 2014<<<

Pisarka przyznała jednak, że tworzyła powieść z przyjemnością. Książka zaprasza także czytelnika do gry i zabawy – Próbowałam sfabularyzować i wyśmiać to, co zauważam, funkcjonując w świecie akademickim, publicystycznym, zajmując się na bieżąco feminizmem – opowiadała. – Obserwuję to, jak seksualność bywa częścią dyskursu, który przywołuje nas do porządku. Jesteśmy hipokrytami. Z jednej strony mamy pornografizację kultury, z drugiej zaś wszystkim wszystko kojarzy się z seksem i chcą go zakazywać – stwierdziła.

Dlatego powieść chce coś powiedzieć na temat pozytywnego aspektu seksualności. – Odrzućmy mówienie o zagrożeniach, które związane są z seksualnością – apelowała autorka. – Spróbujmy też zakwestionować język, który traktuje seksualność jako pracę, zadanie, a także zasługiwanie sobie na coś, kupowanie sobie czegoś, np. miłości. Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła.

W audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się również z Katarzyną Tubylewicz, autorką "Rówieśniczek" – powieści o trudnej, kobiecej przyjaźni i ludzkich grach o władzę.

Program prowadzili Katarzyna Nowak i Bartosz Panek.

mc/jp

Czytaj także

Conrad Festival 2014 to sztuka wyboru

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:20
- Kraków to jedyne miejsce na świecie, gdzie Boris Akunin spotka się z Jaume'em Cabré, Paulem Austerem, Rają Shehadehem oraz Olgą Tokarczuk - zapraszał na Conrad Festival 2014 Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Impreza potrwa od 20 do 26 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisarz jako towar najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 10:00
Czy współcześnie sprzedaje się raczej książki, czy – ich autorów? W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak ważną częścią pracy pisarza stała się dziś praca nad wizerunkiem.
rozwiń zwiń