Kim są wrogowie ludzkości według Szostakowicza?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 21:00
Jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku spędził większość twórczego życia trzymany "na krótkiej smyczy" tyrana. Czy na pewno nie mógł uniknąć tego losu?
Audio
  • Dyskusja o Dymitrze Szostakowiczu i radzieckim totalitaryzmie w kontekście książki Bryana Moynahana "Leningrad. Oblężenie i symfonia" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dymitr Szostakowicz
Dymitr SzostakowiczFoto: Deutsche Fotothek/wikimedia/CC BY SA 3.0

W Dwójce dyskutowaliśmy na temat poświęconej VII Symfonii Dymitra Szostakowicza książce Bryana Moynahana "Leningrad. Oblężenie i symfonia". Oficjalnie jedno z największych dzieł rosyjskiego kompozytora powstało właśnie w hołdzie oblężonemu miastu. W nieautoryzowanych, opublikowanych po śmierci Szostakowicza wspomnieniach znaleźć można sugestię, że kompozycja obmyślona została jeszcze przed wybuchem wojny, a chodziło w niej nie o hitlerowskiego najeźdźcę, lecz o "innych wrogów ludzkości"...

Żyjący pod groźbą najgorszych represji kompozytor nigdy nie opuścił Związku Radzieckiego, choć miał ku temu wiele okazji. Czy uczynił to z tego samego powodu, dla którego sterroryzowana przez Stalina rosyjska inteligencja stanęła w obronie totalitarnego państwa w latach 1941-45?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Beata Bolesławska-Lewandowska (muzykolog ), dr Wiktor Ross (politolog, rosjoznawca, dyplomata)

Data emisji: 22.01.2016

Godzina emisji: 18.00

mm

Czytaj także

"Galareta z kleju stolarskiego smakowała wspaniale"... Głód w oblężonym Leningradzie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 16:00
Odnalezione niedawno w archiwum petersburskim dziennik Leny Muchinej to wstrząsające świadectwo cierpień i zagłady ludności cywilnej Leningradu skazanej na powolną głodową śmierć. W Dwójce rozmawialiśmy o tych zapiskach.
rozwiń zwiń