Czy nowy dyrektor zmieni styl pracy orkiestry w Teatrze Wielkim?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 19:30
- Na studiach w Polsce mówiono nam, że żadna orkiestra w Europie nie potrafi czytać muzyki tak, jak tych pięć wielkich orkiestr amerykańskich i orkiestry w Londynie. Już wiem, co za tym stoi - mówił w Dwójce Grzegorz Nowak, nowy dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Audio
  • Grzegorz Nowak o swoich planach w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Grzegorz Nowak
Grzegorz NowakFoto: PAP/Paweł Supernak

Grzegorz Nowak w rozmowie z Jackiem Hawrylukiem opowiadał o tym, które z doświadczeń w roli dyrygenta Royal Philharmonic Orchestra w Londynie chciałby przeszczepić do Polski. - Przez lata wierzyliśmy, że brytyjscy muzycy orkiestrowi mają po prostu większy talent. Gdy zacząłem pracę w Stanach i na Wyspach zobaczyłem, na czym polega ich fenomen - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Dyrygent zwrócił uwagę, że w Royal Philharmonic Orchestra, każdy z muzyków ze sporym wyprzedzeniem dostaje nuty utworów, które będzie grał na nadchodzących koncertach. Dzięki temu na pierwszej próbie, każdy jest już przygotowany indywidualnie. - W Królewskiej Filharmonii nie mamy więcej niż jedną próbę, która jest od godz. 15.00 do 18.00 przed koncertem zaczynającym się o 19.30. Wszyscy są na tyle przygotowani, że na tej jednej próbie można zrobić wiele.

W audycji Grzegorz Nowak opowiadał o planach repertuarowych TWON, wyjaśnił skąd bierze się wielka popularność brytyjskich kompozytorów i dlaczego mamy problemy z promocją twórców polskich, ale mówił też o przygotowaniach do pierwszej premiery pod swoim kierunkiem. 13 października w Teatrze Wielkim zaprezentowana zostanie opera Ludomira Różyckiego pt. "Eros i Psyche".

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Grzegorz Nowak (dyrygnet, dyrektor muzyczy w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej)

Data emisji: 4.10.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/kh

 

Czytaj także

Treliński: "Umarłe miasto" to opera w filmowym stylu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 19:00
- To fascynujące libretto przedstawia przewrotną i mroczną opowieść o kobiecie, o której nie sposób zapomnieć – Mariusz Treliński opowiadał w Dwójce o wyreżyserowanej przez siebie operze Ericha Wolfganga Korngolda, która będzie miała premierę 10 czerwca w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wytwórnię Naxos założyłem dla żony"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 13:59
- Jej ojciec powiedział, że zgadza się na ślub, ale muszę sprawić, że będzie więcej grała na skrzypcach - początki legendarnej wytwórni płytowej wspominał w Dwójce jej założyciel Klaus Heymann.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulka: nie lubię udziwnień i pokazowego grania

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 19:00
- Nie przepadam też za zbytnim uzewnętrznianiem swoich uczuć w grze, bo to bywa ciężkie do słuchania. Zalecam za to troszkę skromności - mówił w Dwójce Konstanty Andrzej Kulka. Wybitny skrzypek w tym roku skończył 70 lat.
rozwiń zwiń