Europeizacja Turcji. "Atatürk zaczytywał się w koncepcjach Polaka"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 18:00
Jak podkreślali goście audycji, Mustafa Kemal Atatürk, współtwórca i pierwszy prezydent Republiki Turcji, inspirował się ideami XIX-wiecznej książki Konstantego Borzęckiego "Les Turcs anciens et modernes" 
Audio
  • Turcja - historia i współczesność (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/trentemoller

rzez-produkt-rzez-na-tarlabasi-opowiesc-o-nowej-turcji663.jpg
Tarlabaşi. Dzielnica Stambułu jako pretekst do opowieści o współczesnej Turcji

- Atatürk tę książkę pożerał! - zwracał uwagę Adam Balcer, tłumacząc, że dla tureckiego polityka ważna była m.in. zawarta w dziele Polaka nowa koncepcja Turcji. - Kraj miałby się stać nowoczesną monarchią konstytucyjną, opartą na rozdziale religii od państwa. W tej książce jest również mowa o pewnej emancypacji kobiet oraz o tym, że Turcja powinna być ważnym mocarstwem europejskim - mówił gość Dwójki.

Konstanty Borzęcki (miał zostać księdzem, został osmańskim generałem, a jego potomkami są wielcy tureccy poeci) postulował również - co zrobił Atatürk - by Turcy przeszli z alfabetu arabskiego na łaciński.

W nagraniu audycji - której pretekstem była krakowska wystawa "Stambuł. Dwa światy, jedno miasto" - także o specyfice tureckiej stolicy, o XIX-wiecznych migrantach odnajdujących w Turcji miejsce rozwoju oraz o trwałości reform Atatürka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: Adam Balcer (Instytut WiseEuropa, UW), Władysław Chilmon (turkolog, tłumacz języka tureckiego)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/mg

Czytaj także

Jacek Dehnel: nie tylko szanuję Pamuka, ale i czuję do niego sympatię

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 17:01
- Bardzo lubię Stambuł, mam z tym miastem osobistą relację, która w jakiejś części jest przefiltrowana przez Orhana Pamuka i jego książki. Mam więc nie tylko dużo literackiego szacunku do niego, ale też jakiejś osobistej sympatii właśnie przez splecenie z losami Stambułu - mówił w Dwójce Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń