Gilbert Keith Chesterton. Pisarz współczesny, choć urodzony w XIX w.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 18:00
- To pisarz wymagający. W jego książkach nie chodzi li tylko o rozrywkę, ale o coś znacznie więcej. To widać choćby w tej kryminalnej serii o księdzu Brownie. Zawsze przemycony jest tam pewien system wartości, a wszystko bardzo często ubrane w formę pewnego paradoksu, ze szczyptą angielskiego humoru - mówił w Dwójce publicysta Grzegorz Górny.
Audio
  • Magda Sobolewska i Grzegorz Górny o twórczości Gilberta Keitha Chestertona (PR, 26.06.2018)
Gilbert Keith Chesterton
Gilbert Keith ChestertonFoto: PAP/Newscom

d82-ribbentrop-beck-czy-pakt663.jpg
Piotr Gursztyn: grzech aliantów polegał na obojętności, a nie wrogości wobec Polski

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) nigdy nie zdobył gruntownego wykształcenia. Studiował sztuki plastyczne, ale nie ukończył studiów. Zajmował się rysowaniem, był karykaturzystą, ale wybrał dziennikarstwo i pisarstwo. Choć od śmierci Brytyjczyka minęły już 82 lata, kolejne pokolenia sięgają po jego powieści i opowiadania, w których cięty humor, groteska rozśmieszają, ale i skłaniają do zadumy. 

Na polski rynek trafiły właśnie nowe wydania kilku książek Chestertona (m.in. "Niewinność księdza Browna" i "Mądrość księdza Browna"). W audycji rozmawialiśmy o fenomenie twórczości tego pisarza, o jego konserwatywnych poglądach, zmianie wyznania, publicznych polemikach z George'em Bernardem Shawem i Herbertem George'em Wellsem, a także jego sympatii do Polski i Polaków. Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewinski

Goście: Magda Sobolewska (tłumaczka), Grzegorz Górny (publicysta)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisj: 17.30 

pg/bch

Czytaj także

Willa Ruffo. Neapolitański dom Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 15:37
Willa przy via Crispi w Neapolu to szczególne miejsce na mapie miasta. Dom był siedzibą rodziny włoskiego intelektualisty Benedetta Croce. Przez lata mieszkał tam także, razem ze swoimi dziećmi i żoną Lidią Croce, Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
rozwiń zwiń