Andrzej Seweryn: Żuławski mówił unikalnym filmowym językiem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 19:00
- Wymagał aktorstwa niekoniecznie realistycznego, wymagał ekspresji, pewnego stanu zaangażowania, co często dawało piękne rezultaty - Andrzeja Żuławskiego wspominał w Dwójce Andrzej Seweryn.
Audio
  • Audycja wspomnieniowa o Andrzeju Żuławskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Żuławski podczas pierwszego międzynarodowego festiwalu filmowego DirActors Cut w Luksemburgu
Andrzej Żuławski podczas pierwszego międzynarodowego festiwalu filmowego DirActor's Cut w LuksemburguFoto: PAP/ABACA/Nicolas Khayat

Gdyby żył, 22 listopada skończyłby 78. lat. Andrzej Żuławski był jednym z największych nowatorów kina. W 2015 roku serwis Taste of Cinema uznał nakręcone przez niego "Na srebrnym globie" za najlepszy niehollywoodzki film SF, oceniając ten obraz wyżej niż takie arcydzieła jak "Metropolis" Fritza Langa czy "Stalker" Andrieja Tarkowskiego. Inne najbardziej znane tytuły w dorobku polskiego reżysera to "Trzecia część nocy", "Opętanie", "Diabeł" czy "Borys Godunow".

O współpracy z Andrzejem Żuławskim, często niełatwej, ale zawsze fascynującej, mówili w Dwójce aktorzy Andrzej J. Jaroszewicz – operator jego filmów oraz aktorzy Andrzej Seweryn i Wiesław Komasa. Z kolei syn reżysera Xawery Żuławski opowiadał o pracy nad scenariuszem swojego ojca pt. "Mowa ptaków".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

zaprasza Marcin Pesta

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 17.30 

bch

Czytaj także

Żuławski: Gombrowicz był przeciwko wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 19:00
- Zdawał sobie sprawę, że jest od innych bystrzejszych i to pozwalało mu pisać "w ogóle przeciw" - uważa Andrzej Żuławski, który powraca do kina adaptacją "Kosmosu" Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń