Dr Magdalena Chabiera: Jerzy Stempowski widział w Niemczech przestrzeń wolnego myślenia

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 19:03
- Zaskoczyła mnie obfitość tekstów Stempowskiego na temat Niemiec, ta twórczość była znana fragmentarycznie - mówiła w Dwójce dr Magdalena Chabiera, która opracowała dwutomowy zbiór tekstów pisarza dotyczących tematyki niemieckiej. 
Audio
  • Dr Magdalena Chabiera o zapiskach Jerzego Stempowskiego na temat Niemiec (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jerzy Stempowski był znakomitym eseistą, tłumaczem, teatrologiem,współtwórcąparyskiej Kultury, wiernym współpracownikiem Jerzego Giedroycia, mistrzem stylu i intelektualnej odwagi, szerokości horyzontów dla wielu następnych pokoleń
Jerzy Stempowski był znakomitym eseistą, tłumaczem, teatrologiem, współtwórcą paryskiej "Kultury", wiernym współpracownikiem Jerzego Giedroycia, mistrzem stylu i intelektualnej odwagi, szerokości horyzontów dla wielu następnych pokoleńFoto: Shutterstock/Ko Backpacko

Urodzony 125 lat temu Jerzy Stempowski, jeden z filarów paryskiej "Kultury", wcześnie zafascynował się atmosferą panującą w Niemczech na początku XX wieku. Dla studiów w Monachium porzucił Kraków. - W liście do matki pisał, że bardziej odnajduje siebie w Monachium niż Krakowie, gdzie nie ma wolności intelektualnej do wyrażania własnych opinii - mówiła w Dwójce dr Magdalena Chabiera.

Badaczka podkreśliła, że Stempowski nie uległ nienawiści do Niemców po traumie II wojny światowej. - On chciał widzieć w nich partnerów do rozmowy, nie oprawców. Dla niego najważniejsza była indywidualna podmiotowość każdego człowieka, którego spotyka na swojej drodze. Perspektywa historyczna byłaby nie do określenia, bez tej perspektywy prywatnej - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Dr Magdalena Chabiera opowiadała w programie o wartości międzywojennych zapisków Jerzego Stempowskiego z Niemiec, w których m.in. analizował dojście Adolfa Hitlera do władzy, ale też o próbach dialogu, które podejmował z zachodnimi sąsiadami po roku 1945.

***

Tytuł audycji: O wszystkm z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: dr Magdalena Chabiera

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

Jerzy Stempowski o polsko-ukraińskim pojednaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 12:00
Znakomity eseista przez całe życie zabiegał o poprawę relacji między narodami Polski i Ukrainy. W Dwójce omawialiśmy jego nowo wydane "Pisma o Ukrainie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niespieszne wędrówki Jerzego Stempowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 15:00
Bohaterem audycji "Pisarze w podróży" był jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, współpracownik paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń