Prof. Dziemidok: poczucie humoru to część naszego światopoglądu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 15:25
- Władysław Tatarkiewicz pisze w swojej książce "O szczęściu", że ludzie, którzy mają poczucie humoru są częściej szczęśliwi i łatwiej z nimi być szczęśliwymi, ponieważ nie czepiają się głupstw, mają zdolność wybaczania, pobłażliwość wobec prostych niedociągnięć, braków i błędów, od których nikt z nas nie jest wolny - mówił w Dwójce filozof i teoretyk humoru.
Audio
  • Humor i jego (poważne) granice (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TeodorLazarev/Shutterstock

Śmiać można się ze wszystkiego. W niektórych sytuacjach jednak śmiech jest nie tylko niestosowny, lecz także moralnie naganny. Co więcej, humor bardzo często ma w sobie spory ładunek jeśli nie agresji, to przynajmniej złośliwości.

Kiedy - z jakich przyczyn - śmiech może budzić moralne wątpliwości? O tym w nagraniu audycji, w której mowa była także m.in. o miejscu humoru w świecie sztuki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Goście: dr Monika Bokiniec (filozof, Uniwersytet Gdański), prof. Bohdan Dziemidok (filozof, teoretyk humoru), Maciej Buchwald (Teatr improwizowany Klancyk)

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Literackie chichoty i humory

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:23
Ukazanie się "Saturnina" Zdenka Jirotki, kultowej w Czechach powieści z wielką dawką angielskiego dowcipu, skłoniło nas do postawienia w audycji bardzo poważnych pytań z przymrużeniem oka.
rozwiń zwiń