Literackie chichoty i humory

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:23
Ukazanie się "Saturnina" Zdenka Jirotki, kultowej w Czechach powieści z wielką dawką angielskiego dowcipu, skłoniło nas do postawienia w audycji bardzo poważnych pytań z przymrużeniem oka.
Audio
  • Rozmowa o książce "Saturnin" Zdenka Jirotki (Dwukropek/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Zastanawialiśmy się, czy humor ma narodowość - bo skąd przekonanie, że pewne społeczeństwa są lepiej predestynowane do śmiania się, a inne gorzej, i rozmawialiśmy o tym, czy istnieje taka formacja kulturowa jak humor typowo polski. A może jednak jest to swego rodzaju hybryda nieustająco spychana w niszę jako gatunkowo gorsza od powagi właściwiej kulturze wysokiej? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Leszek Engelking (tłumacz "Saturnina"), Julia Różewicz (wydawca książki) oraz dr Eliza Kącka (literaturoznawczyni)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 21.30

mko

Czytaj także

Gdy Kurt Vonnegut nie był jeszcze zgorzkniały...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 12:00
- Vonnegut osiąga sukces po czterdziestce. Jest już wtedy twórcą zgorzkniałym - stwierdził Piotr Kofta. A jak wyglądały młodość i wczesna twórczość kultowego pisarza?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abramow-Newerly i dwa kilo kaszy z Paryża

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 09:00
- Kaszę do Polski wysłał mi Zygmunt Hertz jako złośliwą odpowiedź na mój wcześniejszy prezent - mówił Jarosław Abramow-Newerly, który w Dwójce opowiadał historie opisane przez siebie w książce "W cieniu paryskiej Kultury".
rozwiń zwiń