Jerzy Illg: jestem cały z Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 20:00
- Na bezludną wyspę zabrałbym ze sobą tom "Wierszy zebranych" Czesława Miłosza. Jest tam tyle piękna i mądrości, że mogłoby to mi w zupełności wystarczyć - mówił na antenie Dwójki Jerzy Illg.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

"Mój przyjaciel wiersz" – taki tytuł nosi wydana właśnie książka Jerzego Illga. To osobista antologia zawierająca ponad 60 utworów i opowieści na temat danego wiersza i jego autora. 

Znaleźć w niej możemy liryki poetów różnych pokoleń, m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Adama Zagajewskiego, Janusza Szubera, Tomasza Różyckiego, Jacka Podsiadły. Jest debiutancki wiersz autorstwa Konrada Hetela oraz dwa wiersze poetów dawniejszych  Tadeusza Micińskiego i Józefa Czechowicza.


Wenecja 1200.jpg
Jerzy Illg: "Znak wodny" Brodskiego to hipnotyzująca proza

Także sporo utworów napisanych przez autorów amerykańskich, m.in. Boba Dylana, Allana Ginsberga, Gary’ego Snydera oraz wiersze pisarzy m.in. ze Szwecji, Niemiec, Korei, Czech, Rosji.


Posłuchaj
53:26 2021_07_07-17-30-19_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Jerzy Illg: jestem cały z Miłosza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Gość Dwójki podkreślił, że poezja jest formą rozmowy poety i czytelnika. - Rozmawia się z poetą, wierszem i z tą lepszą częścią samego siebie, do której wiersz dociera. W ogóle dzięki poezji uważam się za dziecko szczęścia, w stanie wojennym z wilczym biletem z Uniwersytetu Śląskiego trafiłem do wydawnictwa "Znak". Tam poznałem wielu wspaniałych ludzi bez których nie byłbym tym, kim jestem - mówił.

Dodał, że nie jest to zbiór wierszy najpiękniejszych czy ulubionych. - To są portrety ludzi, o których miałem do opowiedzenia jakąś historię - zaznaczył. - Prawie nie ma tutaj tekstu, w którym nie pojawiałby się Czesław Miłosz, był on dla mnie szalenie ważny i bardzo wpłynął na ukształtowanie moich gustów poetyckich. Wizja jego poezji jest mi bardzo bliska, ten zbiór jest tego wyrazem.

W antologii Jerzego Illga znajdziemy także wiersze poetów tzw. nowej fali: Kornhausera, Krynickiego, Barańczaka, Zagajewskiego. - Dodałbym jeszcze Leszka Aleksandra Moczulskiego, wiersze tu umieszczone pochodzą z okresu, kiedy oni poszli już swoimi drogami, a na dodatek tej książki wcale nie należy czytać po kolei - podkreślił.

Czytaj też:


Bardzo ważną postacią antologii jest Josif Brodski. - Na moich rozmowach z nim jest dedykacja z 1993 roku, pada tam słowo "czułość", ono jest kluczowe, oddaje istotę relacji z poetami, z którymi połączyło nas coś więcej niż kontrakt, umowa i wydanie książki - powiedział gość Dwójki.

Jako poeci pojawiają się tutaj także Ryszard Kapuściński, Leszek Kołakowski i Vaclav Havel. Obok znanych autorów jest obecny również debiutant, Konrad Hetel. - On wykonywał w wydawnictwie jakieś prace zlecone, okazało się, że pisze. Skromnie zaznaczył, że wciąż doskonali swój warsztat tłumacząc poetów anglojęzycznych, zdecydowałem się tu umieścić jeden jego wiersz - mówił autor antologii.

Na koniec spotkania Jerzy Illg powiedział, że czyta wiersze, bo może w ten sposób dotrzeć do najlepszej części samego siebie. - Staję się dzięki nim bogatszy i bardziej otwarty na ludzi - stwierdził.

*** 

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jerzy Illg (autor antologii ""Mój przyjaciel wiersz", filolog, publicysta, krytyk literacki i wydawca, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak")

Data emisji: 7.07.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Urszula Kozioł: język od zawsze był dla mnie czymś frapującym

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 15:00
- Przyszłam na świat w wielojęzycznej okolicy Rakówki i Łukowej, później były tereny zamojskie. Żyło tam wielu Rusinów, Ukraińców, Żydów, niemieckich kolonistów, poza tym na wsi obecny był dialekt. I jeśli gdzieś jeszcze słyszy się piękny i czysty język polski, to przeważnie na Zamojszczyźnie - wspominała w Dwójce poetka i pisarka Urszula Kozioł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Miłosz. Ogrodnik polskiej poezji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 20:00
"W całej tradycji kultury polskiej jest dużo dziecięcej, czarującej ufności, optymistycznego stosunku do świata, aprobaty, afirmacji. Uważam życie za zachwycające, ale łączy się to u mnie z bardzo głębokim pesymizmem" - w Programie 2 Polskiego Radia słuchaliśmy archiwalnych wywiadów z Czesławem Miłoszem i wspomnień bliskich mu osób.
rozwiń zwiń