Jerzy Illg: "Znak wodny" Brodskiego to hipnotyzująca proza

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 17:00
- O Wenecji napisano już całą bibliotekę, ale wśród tych niezliczonych książek "Znak wodny" jest chyba tą najpiękniejszą - mówił w Dwójce publicysta, krytyk literacki i wydawca Jerzy Illg o jednym ze swoich ulubionych dzieł literackich.
Wenecja
WenecjaFoto: Shutterstock/AsiaTravel

josif-brodski_663x364.jpg
Josif Brodski - serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj
09:29 Literackie witaminy 16.06.2021.mp3 Jerzy Illg i jego ulubione lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

Zdaniem Jerzego Illga, w tych trudnych czasach warto sięgać po poezję, która otwiera nas na piękno. - Josif Brodski ostrzegał, że nieczytanie poezji grozi wulgarnością serca. Zwłaszcza dziś powinniśmy wziąć sobie tę uwagę do serca, ponieważ ta wulgarność otacza nas ze wszystkich stron - zauważył krytyk literacki.

Tym razem jednak gość audycji zwrócił uwagę na prozę – szkice o Wenecji autorstwa znakomitego rosyjskiego poety i eseisty. - "Znak wodny" to jedna z moich ukochanych książek. Brodski zwykł odwiedzać Wenecję w styczniu, gdzie spędzał każdą przerwę międzysemestralną, od kiedy znalazł się poza swoją ojczyzną. Co roku, na święta Bożego Narodzenia, wyjeżdżał tam i pisał wiersz. Tam też powstał "Znak wodny" – cudowny portret tego miasta.

Czytaj też:

- Pierwotnie tytuł włoski brzmiał "Nabrzeże nieuleczalne". To nazwa nadbrzeża, położonego w pobliżu znanego szpitala. W tym tytule Brodski zawarł zarówno świadomość nieuleczalnej choroby własnego serca, jak i swojej nieuleczalnej miłości do Wenecji.

Jak podkreślił Jerzy Illg, ta proza spotkała się również z pozytywnym odzewem w polskiej poezji. - Kiedy w 2006 roku przygotowywałem wybór jego wierszy "Tym tylko byłem", dodałem aneks, w którym poeci żegnali Brodskiego. I m.in. Julia Hartwig napisała wiersz "Brodski" właśnie o cmentarzu w San Michele, na którym on leży. Ilekroć jestem w Wenecji, płynę na tę wyspę i odwiedzam grób Josifa, na którym ludzie umieszczają liściki, wizytówki, ale i długopisy, ołówki... I tak trwa ten dialog z poetą, którego już nie ma, a który był dla ludzi tak ważny.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jerzy Illg (poeta, krytyk literacki, wydawca)

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 16.45

am

Czytaj także

Joanna Roszak: poezja pozwala wydobywać głos wtedy, kiedy jest to trudne

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:09
- Od początku pandemii, kiedy zabrakło mi bibliotek, a biblioteczki przyjaciół okazały się podobne do moich, byłam skazana na powrót do książek które już znałam. Wróciłam więc do wierszy i codziennie potwierdzałam prawdziwość formuły "gdzie życie – tam poezja" - opowiadała w Dwójce poetka i badaczka literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom zbudowany z pisania. Spotkanie z Tomaszem Różyckim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:02
- To jest próba zbudowania czegoś stałego w chaosie. Zatrzymania momentów, w których wydaje się, że życie ma sens - mówił w Dwójce o swojej twórczości poeta, tłumacz i eseista Tomasz Różycki.
rozwiń zwiń