Paweł Próchniak: wiersze trzeba czytać, zwłaszcza dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 19:22
- Poezja wie o nas i o naszym świecie coś ważnego i przejmującego, dlatego warto się w nią wsłuchiwać - mówił w Dwójce literaturoznawca, antropolog literatury i krytyk Paweł Próchniak.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ana Maria Tone

Posłuchaj
09:24 Literackie witaminy 24.02.2021.mp3 Ulubieni poeci Pawła Próchniaka (Literackie witaminy/Dwójka)

Herbert1200.jpg
Zbigniew Herbert - serwis specjalny

Paweł Próchniak wyznał, że w poszukiwaniu konkretnych tomów poetyckich kieruje się nie tylko konkretnymi wierszami, ale też poetami. - Jestem historykiem literatury i mój ogląd tego, czym jest żywioł poetycki, jest trochę szerszy, niż standardowy - podkreślił gość audycji. Jego zdaniem "poeta najpierw brnie przez żywioł, a później siłą tego żywiołu żegluje".

Poeci bliscy sercu literaturoznawcy, to "poeci przedzierający się przez wzburzony żywioł czegoś, co nas otacza". - Wśród tych poetów jest Józef Czechowicz. To jest poeta niezwykłej jasności widzenia. Ale to też poeta, który potrafił coś ciemnego w nas i naszym świecie destylować na złoto piosenki - mówił.

W gronie poetów wyróżnionych przez Pawła Próchniaka znalazł się też Aleksander Wat. - To poeta wyraźnie sprzymierzony z czymś ciemnym. Ale to też poeta walki z tą ciemnością, z czymś demonicznym, co kryje się w ciemności. Jednocześnie on wie, że ciemność i noc są też przestrzenią tajemnicy i że wsłuchiwanie się w tajemnicę jest jedną z najważniejszych powinności poety - wyjaśniał krytyk.

Czytaj też:

Gautier 1200.jpg
Brigitte Gautier: żeby znów uczcić Herberta, trzeba mówić z innej perspektywy

Wśród swoich ulubionych poetów gość audycji wymienił również Zbigniewa Herberta. Jego zdaniem jest to poeta mniej oczywisty, niż mogłoby się wydawać.

- W istocie Herbert jest takim poetą, którego bardzo trudno jest oswoić. To jest charakterystyczne, że na akademiach szkolnych chętnie czyta się Przesłanie pana Cogito – trochę wbrew temu wierszowi  ale nie czyta się w ogóle Ornamentatorów albo Potęgi smaku. Tak jakby te wiersze za bardzo nas drażniły i za wyraźnie mówiły o czymś, o czym nie chcemy słuchać - opowiadał Paweł Próchniak.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Paweł Próchniak (literaturoznawca, antropolog literatury i krytyk)

Data emisji: 24.02.2021

Godzina emisji: 16.45

am

Czytaj także

Cieniowi Josifa Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 22:00
Pod koniec stycznia minęła 25. rocznica śmierci Josifa Brodskiego. Na jego grobie obok nazwiska oraz dat narodzin i śmierci "1940-1996" widnieją słowa "Letum non omnia finit". To fragment elegii Propercjusza: "To, co mówią o duszach, to nie jest baśń: ze stosów umyka blady cień; śmierć nie kończy wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Ososiński: listy Rilkego są szczerą, głęboką refleksją

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 14:29
- Każdy twórca ma podziemny nurt własnej refleksji, z której wyłaniają się dzieła czytane i komentowane. One często są osadzone na bazie listów. Listy Rilkego są właśnie ciekawym źródłem, na którym opierały się te wszystkie jego dzieła dobrze nam znane - mówił w Dwójce Tomasz Ososiński, tłumacz i autor opracowania tomu "Listów o sztuce" austriackiego poety.
rozwiń zwiń