Urszula Kozioł: ważne, by jak najwięcej wchłonąć w siebie z tego świata

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:22
- Każdy z nas przychodzi na świat z łakomstwem poznawania miejsc, w których jesteśmy tylko przechodniami, gdzie jednocześnie chciałoby się ogarnąć to miejsce, w którym się znalazło przez przypadek, jakiś dziwny zbieg okoliczności - mówiła w Dwójce poetka, która w niedzielę (20.06) skończy 90 lat.
Urszula Kozioł
Urszula Kozioł Foto: Roman Koszowski/Gość Niedzielny/Forum

Posłuchaj
22:04 Dwójka Strefa literatury 18.06.2021.mp3 "Dzielić się słowami". Jubileusz 90-lecia urodzin Urszuli Kozioł (Strefa literatury/Dwójka) 
urszula kozioł pap 1200.jpg
Jubileuszowe "Ucieczki" Urszuli Kozioł

Urszula Kozioł to także felietonistka, przez pięć dekad pracowała jako redaktorka działu literackiego wrocławskiego miesięcznika "Odra". "Jeśli ktoś łaknie słów, a drugi człowiek ma w sobie coś, co mogłoby tę potrzebę zaspokoić, nie zjada tych słów, nie chowa ich w sobie, tylko dzieli się" – mówi jubilatka w czerwcowym numerze "Odry".

W przededniu swoich 90. urodzin Urszula Kozioł była gościem "Strefy literatury". - Dopóki się jest na tym świecie, powinno się jak najwięcej z niego wchłonąć w siebie, jakoś się nim nacieszyć, rozciekawić się w nim i nadziwić mu się, bo przecież to wszystko jest niebywałe. Tak jakoś zbyt łatwo niektórzy ludzie sobie darują to zdziwienie i to odchodzenie od pytań "dlaczego?", "skąd tu jesteśmy?" i "dokąd idziemy?". A to jest ważne, rozpoznać miejsce, tę małą kulę w kosmosie, wśród uniwersum i jakoś się tym nasycić - podkreślała.

W audycji wysłuchaliśmy także wypowiedzi osób, które cenią twórczość Urszuli Kozioł i podziwiają ją jako człowieka: Ewy Lipskiej, Iwony Smolki, Karola Maliszewskiego i Janusza Drzewuckiego.

Poetka będzie także gościem najbliższej odsłony cyklu "Zapiski ze współczesności" (21-25.06).

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Michel Houellebecq - klasyczny wywrotowiec

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 08:15
- Jeśli zadawać sobie pytanie czy jest wywrotowcem czy klasykiem, to powiedziałbym, że jest wywrotowcem, bo jest klasycyzujący. Sięga po tradycyjne formy wersyfikacyjne, pisze wiersze rymowane, zrytmizowane, nawiązujące do XIX i XX-wiecznej poezji francuskiej, co czyni go zjawiskiem bardzo rzadkim - mówił o poezji Michela Houellebecqa tłumacz i poeta Szymon Żuchowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Challenger". Pierwsza monografia poezji Krzysztofa Karaska

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 21:30
Gościem audycji był dr Artur Nowaczewski, autor książki "Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska".
rozwiń zwiń