Filmowcy odważnie patrzą w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 18:05
- Trzeba mieć nerwy, żeby być w tej chwili filmowcem, ale przed zawodem filmowca jako takim, od reżysera po technika filmowego, jest świetlana przyszłość - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.
Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki FilmowejFoto: Forum / Tomasz Adamowicz
  • Polskie produkcje są obecne na wszystkich ważnych festiwalach filmowych
  • "Sukienka" w reż. Tadeusza Łysiaka znalazła się na tzw. krótkiej liście do Oscarów 2022
  • Osobista współpraca międzynarodowa jest szansą dla europejskiej kinematografii

Od festiwali do Oscarów

W rozmowie przyglądaliśmy się sytuacji polskiego kina w trudnych czasach pandemii, która - choć zdeterminowała wiele dziedzin filmowego świata - bynajmniej go nie zatrzymała. - W ostatnich latach polska kinematografia jest obecna na wszystkich ważnych festiwalach europejskich. Jesteśmy zauważani i to przekłada się na nominacje oscarowe - podkreślił nasz gość. - Oscary to nagrody, które otwierają przyszłość przed zdobywcami, przed nominowanymi. Sama nominacja powoduje, że w przypadku chęci robienia kolejnego filmu nie trzeba już udowadniać, że się jest dobrym filmowcem.

"Sukienka" na krótkiej liście do Oscarów 2022

Film krótkometrażowy "Sukienka" w reż. Tadeusza Łysiaka znalazł się na krótkiej liście do Oscarów 2022. Twórca obrazu jest studentem, a jego produkcja jest już rozpoznawana w szerokich kręgach filmowych. - Mówimy o wyróżniającym się talencie. Ten film jest niezwykle dojrzały - zaznaczył Radosław Śmigulski. - Mam nadzieję, że to dopiero początek jego wielkiej kariery.

Koprodukcje kluczem do sukcesu

Promocją polskich produkcji na światowym rynku zajmuje się m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, jest placówką spełniająca także niebagatelną rolę w finansowaniu polskich filmów. W ostatnim czasie wszystkie szeroko nagradzane obrazy polskich reżyserów powstawały w koprodukcji. - Docenienie możliwości promocji przez to, że jest to koprodukcja, tym samym wiele krajów pracuje na ten sukces, to ścieżka obecna w Europie i na świecie. To chyba jedyna ścieżka rozwoju w tej chwili - tłumaczył dyrektor PISF. - Musimy tworzyć w Europie wspólny rynek filmowy, bo poszczególne są zbyt małe.

Czytaj także:

Świat filmu przez ostatnie dwa lata uległ gwałtownym zmianom. Na początku, duże straty twórcy nadrabiali własną determinacją. - Jesteśmy dwa lata później i zmęczenie jest widoczne - nie krył Radosław Śmigulski. - Brakuje networkingowego momentu, kiedy producent z producentem, twórca z twórcą może porozmawiać o swoim projekcie. Wersja "Zoom" jest urokliwa, ale mało skuteczna. Mówimy o sztuce, o emocjach, o ludziach wrażliwych.


Posłuchaj
29:14 O wszystkim z kulturą Dwójka 4 luty 2022 17_30_14.mp3 Radosław Śmigulski o przyszłości kina (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Radosław Śmigulski (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej)

Data emisji: 4.02.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Opłata od platform VOD. Andrzej Jakimowski: liczy się każda złotówka

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:40
- Przekazywanie części przychodów platform VOD to tylko jedno z posunięć, które trzeba było zrobić w pierwszej kolejności. Nie rozwiązuje to problemów, chodziło tylko o posprzątanie bałaganu, w jakim zastała nas epidemia - mówił w Programie 2 Polskiego Radia reżyser Andrzej Jakimowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"PISF proponuje programy pomocowe dla filmowców"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:00
- Programy pomocowe zakładają każdorazowe otwarcie kin najszybciej jak to możliwe. W zamian za to kina mogą liczyć na dość pokaźne wsparcie - mówił w "Poranku Dwójki" Radosław Śmigulski, który opowiadał o wsparciu dla polskiej kinematografii, proponowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń