Polskie Radio
Section05

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Zofia Sablińska: na plany filmowe przychodziłam mając 16 lat

Zofia Sablińska jest pierwszą Polką, która otrzymała Stypendium im. Debry Hill, czyli nagrodę amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych dla młodych producentów. - Zaczynałam jako asystentka kostiumologa, przyszywałam guziki i prasowałam koszule. Cały czas szukałam swojego miejsca na planie, bo wiedziałam, że to na pewno jest to. Zobaczyłam kogoś kto, jak się później okazało, był z działu produkcyjnego. Tak zaczęła się moja miłość do produkcji - mówiła w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  kino Jakub Jamrozek produkcja FILM Dwójka Los Angeles Jamie Lee Curtis Zofia Sablińska

"To coś nowego". Malcolm McDowell w radiowej Jedynce o pracy nad filmem o Krystynie Skarbek

Malcom McDowell jest znany między innymi z głównych ról w kultowym obrazie Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza" i "Szczęśliwym człowieku" Lindsaya Andersona. Teraz brytyjski aktor pracuje nad szpiegowskim thrillerem "The Partisan" w reżyserii Jamesa Marquanda, który przedstawia historię Krystyny Skarbek - legendarnej agentki tajnych służb brytyjskich. - Nigdy nie grałem szpiega, więc to coś nowego. (...) Grałem biskupów, królów, cesarzy, a szpieg mi się nie trafił - przyznaje Malcolm McDowell w rozmowie dla Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino FILM Malcolm McDowell Krystyna Skarbek

Podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Złote Lwy dla filmu o bliźniaczkach z Barbadosu, "IO" bez nagród

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Złotymi Lwami uhonorowano film "The Silent Twins". Wydarzenie było pod pewnymi względami wyjątkowe. Decyzją komitetu organizacyjnego w tym roku o Złote Lwy rywalizowało aż 20 filmów, w tym kilkanaście premier. Festiwalowi towarzyszyły pokazy specjalne w ramach sekcji "Czysta klasyka", "Polonica" - czyli filmy powstałe w koprodukcji z polskimi filmowcami - pokazy filmów dla najmłodszych pod wspólnym tytułem "Gdynia dzieciom", a także spotkania filmowców z widzami i debaty poświęcone problemom polskiego kina.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni spektakl Gdynia Agnieszka Smoczyńska Walia Barbados Leopold Tyrmand Jerzy Skolimowski

Szef PISF: pomagamy filmowcom ukraińskim w Polsce i na Ukrainie

- Nasz plan jest ograniczony do pomocy dla filmowców, którzy przybywają w tej chwili z Ukrainy, oraz filmowców, którzy pozostali na Ukrainie. Można tu wymienić m.in. działania wspólne, środowiskowe, które w jakimś sensie koordynuje nasz Instytut; od pomocy socjalnej, przez pomoc w znalezieniu pracy, po przesyłanie sprzętu filmowego na Ukrainę, żeby można było rejestrować w szczególności to, co wojska rosyjskie robią z ludnością cywilną - mówił w Dwójce Radosław Śmigulski, szef Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Paweł Siwek kino Ukraina FILM Dwójka

Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie

Filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępne, a to dzięki państwowym instytucjom kultury. W "Klubie Trójki" prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dokonali podsumowania mijającego roku 2021 pod względem pożyteczności swoich instytucji dla polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA Jan Żaryn FILM kino finansowanie

"Złote Lwy" dla pełnometrażowej animacji. Za nami 45. FPFF w Gdyni

"Złote Lwy" - główną nagrodę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Ponadto nagrodę indywidualną za dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski, który stworzył ścieżkę dźwiękową tego filmu.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Joanna Sławińska festiwal filmowy w Gdyni kino Łódź

Przed nami 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Zbliża się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się online i rozpocznie się 8 grudnia 2020 r. W wyniku decyzji producentów i dystrybutorów pokazy filmów będą wyłącznie dla przedstawicieli branży filmowej i mediów. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Małgorzata Szumowska Jan Komasa

Kino a epidemia. Niezwykle skomplikowana układanka

- To niewyobrażalna ilość pracy prawno-organizacyjnej, która jest w tej chwili przed Instytutem, stąd pomysł na współpracę między wieloma podmiotami. Tak PISF widzi swoją rolę, żeby być razem z twórcami. - mówił w "Poranku Dwójki" Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, komentując konsekwencje, jakie poniosą filmowcy z powodu epidemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus kino kryzys Paweł Siwek Dwójka Poranek Dwójki