Cezary Harasimowicz: Regina Salomea Pilsztynowa to pierwowzór bizneswoman

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 19:00
Regina Salomea Pilsztynowa - choć nie miała formalnego wykształcenia - uważana jest za pierwszą polską lekarkę. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman (...), była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, pisarz, autor opartej na faktach powieści "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej".
Cezary Harasimowicz - scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz
Cezary Harasimowicz - scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarzFoto: Radosław Nawrocki/Forum
  • Cezary Harasimowicz właśnie napisał powieść pt. "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej".
  • Główną bohaterką jest autentyczna, żyjąca w XVIII wieku kobieta, pierwsza polska lekarka, która zajmowała się również szpiegostwem.
  • Książka powstała na podstawie pamiętnika, który Cezary Harasimowicz przeczytał dzięki twórcom filmowym Feliksowi Pastusiakowi i Dariuszowi Pietrykowskiemu.

Regina Salomea Pilsztynowa sama o sobie mówiła: doktorka i okulistka. Niemniej jej działalność była znacznie rozleglejsza, a kobieta ta parała się choćby... szpiegostwem. Fascynowała się dworem carycy Anny, zaskarbiła sobie zaufanie sułtana. Jej życie uczuciowe pełne było niespodziewanych zwrotów.

Cezary Harasimowicz zafascynowany Reginą Salomeą Pilsztynową

Regina Salomea Pilsztynowa - pierwsza polska lekarka, choć bez formalnego wykształcenia - była kobietą niezwykle barwną, przyznaje Cezary Harasimowicz. - Jestem zafascynowany tą postacią - mówił. - Rzeczywiście, pisało mi się dobrze, ale miałem podstawę w postaci prawdziwych pamiętników pani Reginy Pilsztynowej, które zostały napisane w XVIII wieku. Musiałem się przedrzeć przez składnię staropolską i język staropolski, nie było to łatwe - dodał.

Producenci filmów Smarzowskiego

Cezary Harasimowicz przyznał, że pamiętniki Pilsztynowej trafiły do niego za sprawą dwóch producentów filmowych, odpowiedzialnych m.in. za filmy Wojciecha Smarzowskiego - Feliksa Pastusiaka i Dariusza Pietrykowskiego.

- Pomysł był taki, że to jest postać nadająca się na serial telewizyjny albo internetowy. Ja, przeczytawszy te pamiętniki, pobiegłem najpierw do właścicieli pomysłu, czyli do wyżej wymienionych producentów, z takim pomysłem, że może najpierw powieść, bo papier jest bardziej cierpliwy niż kamera i bardzo skomplikowane lokacje, bo ta historia dzieje się w bardzo wielu miejscach - opowiadał nasz gość. - Oczywiście uzyskałem zgodę i pobiegłem do mojego ukochanego wydawnictwa, czyli do Liry. Tam przyklasnęli pomysłowi napisania tej powieści - dodał.

Czytaj także:

Pilsztynowa - bizneswoman i feministka XVIII wieku

Książka "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", choć oparta na faktach, nie jest biografią, ale powieścią i nie wszystkie opisane w niej wydarzenia pokrywają się z rzeczywistością. - Dołożyłem troszkę swojej wyobraźni, udramatyzowałem niektóre rzeczy, dopisałem dialogi i sfabularyzowałem całą opowieść - opowiadał Cezary Harasimowicz.

Autor powieści o losach Reginy Salomei Pilsztynowej przyznał, że była ona kobietą, która nie daje się przeciwnościom losu. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman i emancypantki, feministki nawet, chociaż nieuświadomiony, bez ideologii, ale była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił.


Posłuchaj
26:36 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2023_10_13-17-30-41.mp3 Cezary Harasimowicz o Reginie Salomei Pilsztynowej, lekarce, która została szpiegiem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

O książce "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej":

Powieść o pierwszej polskiej lekarce. Czupurna i dowcipna jak sama bohaterka!

Jak to się stało, że dziewczyna z Nowogródka zrobiła międzynarodową karierę? Co spowodowało, że trafiła przed oblicze carycy Anny i stała się medyczką haremu sułtana? Dlaczego parała się handlem ludźmi oraz szpiegowaniem? Mówiła o sobie – doktorka i okulistka. Oto Regina Salomea Pilsztynowa: pierwsza polska lekarka, choć bez formalnego wykształcenia, do tego podróżniczka i pionierka emancypacji rodem z XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej.
O szalonych przypadkach Reginy, postaci autentycznej, ukazanych na tle równie szalonej epoki, przypomina w swojej brawurowej powieści znany pisarz i scenarzysta Cezary Harasimowicz.

(opis wydawcy)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Cezary Harasimowicz (pisarz, scenarzysta, dramaturg)

Data emisji: 13.10.2023

Godzina emisji: 17.30

mgc