Kino moralnego niepokoju, czyli wszystkie "siekiery" Smarzowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 19:33
"Kręcone siekierą. 9 seansów Smarzowskiego" to tytuł książki opowiadającej o kulisach pracy reżysera i scenarzysty Wojciecha Smarzowskiego opowiedzianej przez pryzmat jego kina. "Wesele", "Dom Zły", "Róża", "Drogówka", "Pod Mocnym Aniołem", "Wołyń", "Kler". Czy dzieło może opowiedzieć o jego twórcy?
Audio
  • Kino Smarzowskiego. Serdeczny reżyser budzi demony (Stacja kultura/Czwórka)
Okładka książki Kręcone Siekierą
Okładka książki "Kręcone Siekierą"Foto: mat. pras.

Dotarłem do Wojciecha Smarzowskiego poprzez jego kino. Przyjrzałem się jego filmom patrząc oczami jego twórców Marcin Rychcik

Znany z podejmowania kontrowersyjnych tematów w kinie od lat przyciąga do sal kinowych tłumy widzów. Autorowi zarzuca się eksponowanie brutalizmu, kina odhumanizowanego, mrocznego i pełnego przemocy. Sięga po narzędzia, które mają rozpalać wyobraźnię widza i pozostawiać go z gorzką refleksją na temat otaczającej rzeczywistości. 

Zwiastun filmu "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego:

Do ludzi, z którymi pracuje dociera poprzez życzliwość i szacunek. Chciałem sprawdzić co sprawia, że prywatne miły człowiek tworzy tak brutalne kino Marcin Rychcik

- Są takie dzieła kultury, obok których nie jesteśmy w stanie przejść obojętnie. Zatrzymują nas w pół kroku i zmuszają do głębszej refleksji. Kino Smarzowskiego jest właśnie takim zjawiskiem - mówił autor książki, muzyk i aktor grający w filmach Wojciecha Smarzowskiego, Marcin Rychcik.

Zwiastun filmu "Róża" w reż. Wojciecha Smarzowskiego:

Marcin Rychcik, aktor, autor książki "Kręcone siekierą. 9 seansów Smarzowskiego" Marcin Rychcik, aktor, autor książki "Kręcone siekierą. 9 seansów Smarzowskiego"

Książka nie jest ani biografią, ani wywiadem-rzeką. Znajdziemy w niej opowieści członków ekip filmowych, aktorów, historie z planów, anegdoty i relacje z ważnych, często przełomowych w jego życiu i karierze spotkań. 

- Chciałem przyjrzeć się twórcy, który nie dąży do rozgłosu. Popularność przynoszą mu jego filmy. Dotarłem do reżysera opowiadając o nim poprzez jego kino i głosem ludzi, który współtworzyli je razem z autorem - opowiadał.

Znajdziemy tu historie opowiadane przez: Roberta Więckiewicza, Kingę Preis, Agatę Kuleszy, Mariana Dziędziela, Arkadiusza Jakubika,  Marcina Świetlickiego, Bartłomieja Topę, Michalinę Łabacz, czy Julię Kijowskią. Co jeszcze w książce? Więcej o tym w nagraniu rozmowy. Z autorem rozmawiał Mateusz Fusiarz.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Gość: Marcin Rychcik (muzyk, aktor, autor ksiązki "Kręcone siekierą. 9 seansów Smarzowskiego")

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 8.17

ac/kd

Czytaj także

Wojciech Smarzowski: "Kler" nie dotyka wiary

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:55
- Robię filmy o tym, co mnie boli. W tym opowiadam o instytucji. Dla mnie było bardzo ważne, żeby to był film o ludziach, którzy są tacy sami jak ja. Tyle tylko, że noszących sutanny - mówił w Dwójce reżyser filmu nagrodzonego na tegorocznym festiwalu w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy "Kler" Wojtka Smarzowskiego to film antykościelny?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 10:00
28 września do kin wchodzi nowy film Wojtka Smarzowskiego "Kler".  - Reżyser nie ukrywa tego, że źle widzi Kościół. Gdyby wziąć pod uwagę tylko jego wypowiedzi, to jest on przekonany, że większość duchowieństwa ze złych intencji weszła do tej instytucji, a ich celem jest robienie pieniędzy i używanie życia - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Zaremba, który na Festiwalu Filmowym w Gdyni recenzował obraz Smarzowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kler" wchodzi o kin. Publicyści o filmie Wojciecha Smarzowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 10:02
- Należy się tak zachować, jak w czasie II wojny światowej: "tylko świnie siedzą w kinie" – powiedział w "Debacie poranka" Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej o filmie "Kler". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Agaton Koziński (Polska The Times) i Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy "Kler" obrazuje kryzys w Kościele?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 21:18
- Film jest kopem w brzuch i niewiele więcej z niego wynika – mówił w audycji "Terlikowski na froncie” w Polskim Radiu 24 o. prof. Marek Kotyński. Redemptorysta skomentował w ten sposób film Wojciecha Smarzowskiego "Kler”.  
rozwiń zwiń