Umieralnia i inne miejsca. Wizyta w domu Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 18:00
W swoim ostatnim pokoju miał ukochane płyty. Na szafce obok łóżka zaś: swój ulubiony portret Anny. W Dwójce odwiedziliśmy Stawisko, w którym o pisarzu - o listach, wierszach, o obecnej w dziełach muzyce - mówili znawcy i pasjonaci jego twórczości.
Audio
  • Wizyta w domu Iwaszkiewicza (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Stawisko. Ostatni pokój Iwaszkiewicza, przy łóżku jego szczególnie ulubiony portret żony.
Stawisko. Ostatni pokój Iwaszkiewicza, przy łóżku jego szczególnie ulubiony portret żony. Foto: JP

– To tu, do tak zwanej umieralni, ostatniego pokoju, w którym mieszkał, Iwaszkiewicz przeniósł całą swoją bibliotekę muzyczną. Bo to muzyka stała się jego ostatnim kontaktem ze sztuką – opowiadał w Dwójkowej audycji Radosław Romaniuk, autor m.in. pierwszego tomu biografii pisarza.
Z kolei Robert Papieski, m.in. edytor Iwaszkiewiczowskiej korespondencji, opowiadał o bogatym zbiorze listów Iwaszkiewicza – dopiero pewna ich część (choćby do Miłosza, do Kota-Jeleńskiego, do Rajfelda) doczekała się publikacji. Wśród ogromnej liczby osób, z którymi Iwaszkiewicz korespondował (3,5 tysiąca!) wiele jest świadectw szczególnych. – Nie spodziewałem się, że w takim wymiarze znajdę w tych listach to, że tyle osób dziękuje mu za pomoc – mówił Robert Papieski.

Stawisko.
Stawisko. Gabinet pisarza. Fot. JP

W audycji "Kwadrans bez muzyki" przedstawiliśmy relację z tegorocznej edycji Big Book Festiwal z Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Jaki był Iwaszkiewicz, czym się inspirował i jak wyglądało jego życie codzienne opowiadają m.in.: Robert Papieski, Radosław Romaniuk oraz goście Stawiska i pracownicy Muzeum.
Do wysłuchania fragmentów audycji zaprasza Anna Peszkowska.

jp/mc

Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz kupuje mandarynki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 00:43
Był czas, gdy obwiniano go o chorobę psychiczną żony. Plotkowano, że odbiorą mu prawo do opieki nad córkami. Nie mając żadnej pomocy finansowej od rodziny, w którą ponoć wżenił się dla korzyści majątkowych, znalazł się w sytuacji dramatycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Iwaszkiewicz wierzył, że Niemcy mogą być fajne?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 21:00
Czy rozważania Jarosława Iwaszkiewicz sprzed ponad 70 lat dotyczące Europy oraz miejsca Polski na geopolitycznej mapie kontynentu mogą okazać się wyjątkowo aktualne na początku XXI wieku? Zastanawialiśmy się nad tym w pierwszej wspólnej debacie Dwójki oraz "Teologii Politycznej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Kępiński – upragniony syn Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 20:00
– Iwaszkiewicz wierzył, że dziecko, które poroniła jego żona w latach 30., miało być synem. A ponieważ czuł się odsunięty od wychowania córek, dzięki Wiesiowi Kępińskiemu mógł spełnić się w roli ojca – opowiadali w Dwójce Agnieszka i Robert Papiescy, którzy opracowali tom listów "Męczymy się obaj".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz umarł z tęsknoty za Hanią

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 17:00
"Mam wrażenie, że to jedyny rozsądny krok, jaki w życiu zrobiłem, to ożenienie się z Hanią. Cierpiałem - i jak strasznie - ale tym bardziej byłem do niej przywiązany" – tak o żonie Annie napisał kiedyś Jarosław Iwaszkiewicz w swoim dzienniku.
rozwiń zwiń