"Nie jest Żydem ani gojem, ale przyjacielem moim"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
Tak o Jerzym Ficowskim napisał Arnold Słucki, polski poeta żydowskiego pochodzenia. W 90. rocznicę urodzin o pisarzu i badaczu folkloru opowiadał Krzysztof Czyżewski z Fundacji "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.
Audio
  • Krzysztof Czyżewski opowiada o Jerzym Ficowskim jako "Człowieku Pogranicza" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jerzy Ficowski
Jerzy FicowskiFoto: PAP/Z. Lenkiewicz

W 1999 r. fundacja przyznała Jerzemu Ficowskiemu pierwszy na świecie tytuł "Człowieka Pogranicza". Krzysztof Czyżewski mówił, że dla niego wybór ten był oczywisty. – Ficowski był dla mnie pierwszym człowiekiem pogranicza – powiedział. – U wszystkich innych zawsze był swój, był u siebie. Ta niezwykła zdolność wkraczania w inne światy czyniła z niego wędrowca ku innym horyzontom. Był argonautą, który ciągle odrywał się od swojego brzegu ku nieznanemu – mówił.

– Najbardziej niezwykłe jest w nim to, że cały czas zajmował się innymi ludźmi. To nie jest typowe dla poety, że tyle czasu, energii i poświęcenia wkłada w odkrycie dzieł innych ludzi i innych kultur – zauważył Krzysztof Czyżewski. – Poprzez świat cygański, Schulzowski, żydowski, świat malarstwa Wojtkiewicza lub Makowskiego dochodził do siebie, budował swój własny, indywidualny język. To niezwykła sztuka człowieka pogranicza – dodał pisarz.

Jerzy Tadeusz Ficowski (ur. 4 września 1924, zm. 9 maja 2006) był poetą, eseistą, autorem tekstów piosenek. Walczył w Armii Krajowej i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Badał folklor żydowski i cygański. Jego książka "Cyganie na polskich drogach" do dziś pozostaje biblią cyganologów.

"Kwadrans bez muzyki" prowadziła Joanna Szwedowska.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Cyganie Jerzy Ficowski Sejny
Czytaj także

Jerzy Ficowski – refleksje i wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 14:50
W 5. rocznicę śmierci wybitnego poety przywołujemy jego wspomnienia nagrane w roku 2003.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tuwim przebojowy" był człowiekiem strachliwym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:00
- Uważano go za twórcę nieustraszonego, a on po prostu słowami mocnymi dodawał sobie animuszu - wspominał Jerzy Ficowski. W Roku Tuwima wspominamy, co o jego twórczości mówił inny mistrz słowa: poeta, tłumacz, znawca Schulza i, właśnie, twórczości autora "Balu w operze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papusza: gdybym nie czytała i nie pisała, byłabym szczęśliwa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 12:12
W 1953 roku w Związku Literatów Polskich Papusza błagała, żeby spalili książkę "Cyganie polscy” Jerzego Ficowskiego. Na pytanie: "Co w niej jest?” odpowiedziała - falorykta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń