Paul Auster: po "Zbrodni i karze" postanowiłem zostać pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 20:00
Gość tegorocznego Festiwalu Conrada opowiadał w Dwójce o roli prawdy i fikcji w swoich książkach, o przyjaźni z J.M. Coetzeem, o wadze literackich tłumaczeń.
Audio
Paul Auster
Paul AusterFoto: PAP/EPA/Luis Alvarez

– Moja proza to głównie powieści, ale i pięć książek autobiograficznych, choć nie nazwałbym ich dziełami stricte autobiograficznymi. To są tak naprawdę dzieła literackie, w których przedstawiam człowieka jako takiego. A korzystam z mojej osoby, bo siebie znam lepiej niż kogokolwiek innego – mówił Paul Auster.

Urodzony w 1947 roku pisarz, eseista, scenarzysta, tłumacz i reżyser filmowy studiował na Columbia University, mieszkał w Paryżu, tłumaczył francuskich poetów. Jego pierwszymi publikacjami były eseje ("Wynaleźć samotność") i poezja, wyjątkową uwagę krytyków zwróciła natomiast jego powieściowa "Trylogia nowojorska", na którą składają się: "Szklane miasto", "Duchy" i "Zamknięty pokój" wydane w latach 1985-1986.

Dlaczego po lekturze powieści Dostojewskiego 15-letni Paul postanowił zostać pisarzem? Co zdecydowało, że nowojorski literat nie ma telefonu, a tworząc, używa maszyny do pisania, a nie komputera? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Paulem Austerem, którą w "Kwadransie bez muzyki" przeprowadził Kamil Radomski.

Festiwal Conrada/jp/mm

Czytaj także

Blizny na twarzy Paula Austera

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 11:00
– Dawno nie czytałam książki, która tak mocno, lecz bez czułostek i egzaltacji akcentuje rolę ciała i próbę nawiązania kontaktu ze swoją cielesnością – mówiła w Dwójce krytyczka literacka Anna Marchewka o "Dzienniku zimowym" Paula Austera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korespondencja Paula Austera i Johna Maxwella Coetzee

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 17:42
W "Czytelni" Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta i Małgorzata Szymankiewicz rozmawiali o książce "Tu i teraz. Listy 2008–2011".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz poznać Nowy Jork? Zacznij od barów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
– Ernest Hemingway twierdził, że nie da się zrozumieć amerykańskiej literatury bez wypicia kilku głębszych w nowojorskich barach – mówiła w Dwójce Małgorzata Kałuża, korespondentka Polskiego Radia w Nowym Jorku, autorka książki "W cieniu prohibicji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auster, Cabré, Tokarczuk. Wspólne światy na Conrad Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 08:00
Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata, a także debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne – tak prezentuje się tegoroczny program Festiwalu Conrada. Na imprezę, która rozpoczyna się 20 października w Krakowie, zapraszaliśmy w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń