Telewizor w książce i inne historie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 18:50
– Przyszło mi do głowy, by napisać rzecz trochę zwariowaną, coś w rodzaju opowieści komiksowej – wspominał w Dwójce Jarosław Mikołajewski, przytaczając swoje ubiegłoroczne literackie dokonania.
Audio
  • Z Jarosławem Mikołajewskim o jego nowych książkach rozmawia Ewa Stocka-Kalinowska (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Nowy tom Jarosława Mikołajewskiego Wyręka niesie ogromny ładunek emocji: od rozpaczy do beztroski, od pobłażliwego uśmiechu po grymas przerażenia (na zdj.: Jarosław Mikołajewski)
Nowy tom Jarosława Mikołajewskiego "Wyręka" niesie ogromny ładunek emocji: od rozpaczy do beztroski, od pobłażliwego uśmiechu po grymas przerażenia (na zdj.: Jarosław Mikołajewski)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Para-Mara, czyli o dwóch takich, co próbują straszyć" to niekonwencjonalna, purnonsensowa  książka dla dzieci. – To coś w rodzaju telewizora w książce. Występuje w niej fircykowaty prezenter, który przedstawia dwa domowe duchy: Pana Cieniasa i Pana Kanaletto – opowiadał Jarosław Mikołajewski o jednej ze swoich ostatnich książek.
Jak się okazuje, dorobek gościa Dwójki – cenionego poety, tłumacza z języka włoskiego, publicysty – jest doprawdy różnorodny. W ostatnim roku wydał kolejny tomik wierszy "Wyręka", historyjkę kryminalną na dzieci, zbiór dwudziestu czterech wywiadów ze znanymi ludźmi o ich lekturach dzieciństwa, rozmowy z Julią Hartwig. Jak powstają takie wielorodzajowe książki? Skąd się bierze ta rozpiętość tematów i emocji?
***

Tytuł audycji: "Kwadrans bez muzyki"

Prowadziła: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: Jarosław Mikołajewski (poeta, tłumacz, autor książek dla dzieci, publicysta)

Data emisji: 7.01.2014

Godzina emisji: 15.00

jp/bch

Czytaj także

Książki żenujące i wciągające. Literacki ranking 2014

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 10:00
Kto zawiódł, a kto zainteresował? W specjalnym wydaniu Dwójkowej "Czytelni" podsumowaliśmy literacko miniony właśnie rok.
rozwiń zwiń