Themersonowie – najbardziej twórcze małżeństwo w historii

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 08:00
- To jeden z najcenniejszych zbiorów awangardy światowej XX wieku - mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, której przekazano archiwum Themersonów.
Audio
  • Themersonowie – najbardziej kreatywne małżeństwo w historii (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Archiwum Franciszki i Stefana Themersonów zostało przekazane do zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie 28 stycznia 2015 r.
Archiwum Franciszki i Stefana Themersonów zostało przekazane do zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie 28 stycznia 2015 r.Foto: PAP/Marcin Obara

Zdjęcia, listy, notatki, rysunki i inne materiały słynnej artystycznej pary ważą w sumie trzy tony. Do Polski z Londynu przyjechały w 209 pudłach. - Wcześniej archiwum było bardzo pieczołowicie przechowywane przez Jasię Reichardt, siostrzenicę Franciszki Themerson i spadkobierczynię dwojga twórców – opowiadała Anna Romaniuk, kierownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej.

W zbiorze wyodrębnić można trzy bloki. Pierwszy to materiały związane z twórczością pisarską i biografią Stefana Themersona. – Są tu m.in. dzienniki wojenne, a także rysowane przez niego "figury niemożliwe", ponadto jego maszyna do pisania, okulary, fajka, którą widać na wszystkich zdjęciach przedstawiających artystę – mówiła Anna Romaniuk.

Kolejnym blokiem są pamiątki po Franciszce Themerson - rysunki, projekty kostiumów i książek, związane m.in. z "Królem Ubu". Po trzecie wreszcie kolekcja dokumentuje to, co dla twórczego małżeństwa wspólne, m.in. materiały i książki wydawnictwa Gaberbocchus. – W tym archiwum ścieżki obojga Themersonów nieustannie się przeplatają – powiedziała Anna Romaniuk.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Anna Romaniuk (kierownik Zakładu Rękopisów BN)

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/ag

Czytaj także

Potworowski - malarz zakochany w świetle

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 12:00
- Osiągnął coś, czego nie osiągnęli Matisse i ci, którym chodziło o napięcie kolorystyczne. Oni tak dalece nie wyzwolili koloru - tak malarstwo Piotra Potworowskiego w archiwalnym nagraniu wspominał malarz Zdzisław Kępiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papierowy świat Katarzyny Józefowicz

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 17:00
W CSW "Zamek Ujazdowski" można oglądać wystawę "Habitat" - pierwszą przekrojową prezentację prac Katarzyny Józefowicz.
rozwiń zwiń