"Nałęczów to literacka kolonia"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 15:30
- Określenie to można zawdzięczać przede wszystkim Żeromskiemu – opowiadał w Dwójce prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa Jerzy Michał Sołdek o powiązaniach miasta z polskimi pisarzami.
Audio
  • "Nałęczów to literacka kolonia" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Nałęczów 1905 r. Wieczór literacki w Nałęczowie. Nz. siedzą od lewej: Stanisław Bryliński, Zofia Nałkowska, Ignacy Matuszewski, Władysław Tatarkiewicz; stoją od lewej: Adam Nagórski, Wanda z Malinowskich Osterwina, Stefan Żeromski, Adolf Nowaczyński, Stanisława z Malinowskich Bobkowska, Kazimierz Wroczyński
Nałęczów 1905 r. Wieczór literacki w Nałęczowie. Nz. siedzą od lewej: Stanisław Bryliński, Zofia Nałkowska, Ignacy Matuszewski, Władysław Tatarkiewicz; stoją od lewej: Adam Nagórski, Wanda z Malinowskich Osterwina, Stefan Żeromski, Adolf Nowaczyński, Stanisława z Malinowskich Bobkowska, Kazimierz WroczyńskiFoto: PAP/reprodukcja

Oprócz Stefana Żeromskiego - który poznał tu swoją przyszłą żonę Oktawię z domu Rodkiewiczównę, a także mieszkał i pracował w tzw. Chacie Żeromskiego (dziś znajduje się tu muzeum z pamiątkami po pisarzu) - z Nałęczowie związani są także inny literaci. - Bolesław Prus opisywał to miasto w "Kronikach", dzieciństwo i młodość spędziła tu Ewa Szelburg-Zarembina, do Nałęczowa przyjeżdżał Stanisław Witkiewicz, a Henryk Sienkiewicz był tu czterokrotnie na kuracji - przypominał Jerzy Michał Sołdek.

W audycji, która była szczególnym spacerem po Nałęczowie, mówiliśmy o historii i tradycjach miasta, o jego atrakcjach, ale i o jego współczesności. Burmistrz Andrzej Ćwiek odpowiadał m.in. na pytanie, w jaki sposób zbudować w XXI wieku markę uzdrowiska z tak bogatą jak ta w Nałęczowie tradycją.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: Jerzy Michał Sołdek (prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa), Andrzej Ćwiek (burmistrz Nałęczowa)

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/mc

Czytaj także

10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 06:00
Rocznica urodzin znakomitego prozaika jest dobrą okazją, by przypomnieć jego prozę z tomów "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepy cynamonowe" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mitologia i skład powietrza. Czym przyciąga dziś Zakopane?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 08:00
- Na pytanie o fenomen Zakopanego odpowiedzi mogą być dwie: popularna i pogłębiona - podkreślał Maciej Pinkwart, historyk Zakopanego, opowiadając o specyfice tego najsłynniejszego miasta pod Tatrami.
rozwiń zwiń