Polskie Radio
Section05
uzdrowisko

Ciechocinek ułatwia życie mieszkańcom i kuracjuszom. Jest już nowy dworzec i bezpłatne autobusy

Od 1 września mieszkańcy i goście "stolicy polskich uzdrowisk" - Ciechocinka, będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej. Dotrą nią do wszystkich najważniejszych punktów miasta m.in. największych w Europie tężni. Działa już nowy dworzec autobusowy. Inwestycja kosztowała 11,8 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA infrastruktura ciechocinek autobus komunikacja miejska uzdrowisko

Niskoemisyjny węgiel. PGG chce rozszerzyć jego dostawy m.in. do uzdrowisk

Polska Grupa Górnicza, która ponad rok temu rozpoczęła pilotażową produkcję paliwa węglowego o obniżonej emisyjności, chce rozszerzyć jego dostawy na kolejne gminy, np. uzdrowiska. Badania potwierdziły, że emisja zanieczyszczeń z tego paliwa jest mniejsza nawet o połowę - wynika z danych PGG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel uzdrowisko bezpieczeństwo energetyczne POLSKA społeczeństwo Polska Grupa Górnicza

Turnus w sanatorium. Co powinniśmy wiedzieć, zanim pojedziemy?

Jak się okazuje, w ostatnim czasie skróciły się do kolejki do sanatoriów. - Nie ma takiej możliwości, żeby ktoś czekał dłużej niż 10-12 miesięcy. Są też takie województwa, gdzie ten czas wynosi kilka miesięcy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Troszyński z Narodowego Funduszu Zdrowia. Co powinniśmy wiedzieć, kiedy otrzymamy skierowanie na turnus w sanatorium?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie uzdrowisko Roman Czejarek NFZ

Notatka, która doprowadziła do odkrycia historii uzdrowiska na Wołyniu

Lakoniczna notatka na temat kozińskich wód mineralnych, odnaleziona w archiwach Muzeum Pałacu w Wilanowie, otworzyła drogę do odtworzenia historii powstania pierwszego osiemnastowiecznego uzdrowiska balneologicznego usytuowanego w obrębie dóbr hr. Jana Tarnowskiego. Z odkrytych materiałów dowiadujemy się, jak urządzano to uzdrowisko, jakie doświadczenia chemiczne przeprowadzano, by ustalić prozdrowotne wartości wody oraz dokładne wskazówki terapeutyczne.
Zobacz więcej na temat:  uzdrowisko zdrowie i dieta historia Polski Artur Wolski Wołyń Galicja

Wyjazdy do wód, czyli leczenie, rozrywka i wypoczynek

Chyba niewiele osób się orientuje, że kultura uzdrowiskowa sięga aż czasów starożytności. Rozkwitła w erze nowożytnej, a słynne "wyjazdy do wód" stały się jednym ze stałych elementów życia arystokracji i zamożnej burżuazji. W wieku XX korzystanie z uzdrowisk i sanatoriów stało się dostępne właściwie dla wszystkich. Temu właśnie poświęcona jest wystawa "Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA uzdrowisko zdrowie ciechocinek Katarzyna Cygler Trójka Wrocław

Kopalnia soli w Wieliczce. Jadwiga Duda: jednoczy ona wszystkich mieszkańców miasta

- Kopalnia jednoczy wszystkich wieliczan. Nasze stowarzyszenie tworzyli absolwenci gimnazjum Jana Matejki i Marii Konopnickiej. Wśród absolwentów był m.in. prof. Jerzy Skulimowski, któremu Wieliczka zawdzięcza przede wszystkim docenienie podziemi jako miejsca, które daje zdrowie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Duda, prezes "Klubu Przyjaciół Wieliczki". Gościem audycji była także Agnieszka Wolańska.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia soli Wieliczka uzdrowisko zdrowie muzeum POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Wieliczka. Prezydent z wizytą w kompleksie rehabilitacji pocovidowej

- W ostatnich tygodniach zmniejsza się liczba osób chorych i hospitalizowanych z powodu COVID-19, ale ośrodki rehabilitacyjne będą tym bardziej potrzebne. Zachęcam, aby coraz więcej takich miejsc było uruchamianych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej wizyty w części uzdrowiskowej Kopalni Soli w Wieliczce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wieliczka rehabilitacja uzdrowisko COVID-19 Andrzej Duda Koronawirus w Polsce terapia społeczeństwo

Spa dla królów. Historia uzdrowiska w Lądku-Zdroju

To tu kąpały się koronowane głowy, poeci i… finalistki konkursu Miss World, a szósty prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams powiedział o tym miejscu, że nigdy nie widział uzdrowiska, którego położenie miałoby wygląd bardziej obliczony na zachowanie lub przywrócenie zdrowia. Lądek-Zdrój wraz z jego słynnym basenem Zdrój Wojciech, tak jak wszystkie inne hotele i uzdrowiska w Polsce, znów jest dostępny dla chcących zadbać o swoje zdrowie i urodę. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek uzdrowisko zdrowie woda barok