Koji Kamoji w Zachęcie. "Jest mistrzem znajdowania harmonii"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 13:55
- Cała jego twórczość to szukanie doskonałego miejsca. Jest kilka elementów, z których on coś układa, cały czas jest eliminowanie, dodawanie, i tak do skutku. Jeśli popatrzymy na jego rysunki, widać, że są one wielokrotnie przemalowywane. Zresztą Koji wraca do starych prac, zmieniając je - mówiła w Dwójce Małgorzata Sady, przyjaciółka japońskiego artysty.
Audio
  • Retrospektywna wystawa sztuki Kojiego Kamojiego w warszawskiej Zachęcie (Kwadrans bez muzyk/Dwójka)
Plakat promujący wystawę artysty
Plakat promujący wystawę artystyFoto: mat. prasowe/Zachęta

Józef Brandt 1200.jpg
Józef Brandt - Henryk Sienkiewicz polskiego malarstwa

W warszawskiej Zachęcie oglądać można wystawę "Cisza i wola życia". To retrospektywna prezentacja sztuki Kojiego Kamojiego - japońskiego artysty, który od 1959 roku mieszka i tworzy w Polsce. Jego twórczość łączy zachodni modernizm z elementami wschodniej duchowości i estetyki. Koji Kamoji używa prostych, łatwo dostępnych materiałów jak sklejka, kamienie, metalowe pręty, aluminium, papier, woda i za ich pomocą opowiada o egzystencjalnej sytuacji człowieka i własnym doświadczeniu życia.

W nagraniu audycji Koji Kamoji tłumaczy m.in. skąd wziął się tytuł wystawy jego prac w Zachęcie.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Koji Kamoji (artysta), Małgorzata Sady (tłumaczka), Maria Brewińska (kuratorka wystawy "Cisza i wola życia"), Paweł Sosnowski (galeria Propaganda), Tomasz Ciecierski (malarz)

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 22.45

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Formiści. Miks nowoczesności z góralszczyzną

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 19:00
Okres 20 lat od odzyskania niepodległości do rozpoczęcia II wojny światowej to w Polsce czas intensywnego życia kulturalnego. To wtedy pojawiały się i rozwijały nowe nurty w sztuce, a artyści łączyli się w grupy.
rozwiń zwiń