Paryż 1925. Artyści kształtują obraz Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 14:30
Niepodległość. W naszym cyklu doszliśmy do czasu, kiedy odradzające się państwo zaczyna sztuki potrzebować. Do czego mogą przydać się artyści i w jaki sposób sztuka kształtuje wizerunek kraju?
Audio
  • Paryż 1925. Artyści kształtują obraz Polski (Galeria wyobraźni/Dwójka)
Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. Paryż 1925.
Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. Paryż 1925. Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie, źródło: cyfrowe MNW

mickiewicz pomniki 1200.jpg
"Zły czas dla rzeźby, sztuki zbyt kosztownej"

W audycji przyjrzeliśmy się międzynarodowym wystawom, które w XX- leciu międzywojennym wzbudzały duże zainteresowanie. Dlaczego polska stała się krajem folkloru? Kiedy Adolf Hitler mógł zostać sfotografowany na tle rzeźb Xawerego Dunikowskiego? Skąd w Central Parku wzięła się rzeźba przedstawiająca Władysława Jagiełłę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej 

Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka

Data emisji: 3.06.2018

Godzina emisji: 11.00

mko/pg

Czytaj także

Sztuka naiwna według Aleksandra Jackowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 15:00
- Termin ten określa twórczość ludzi, którzy realizują się niezależnie od tego, co powiedzą inni ludzie. Takim przykładem w Polsce był choćby Nikifor, który miał w sobie jakąś tajemnicę i prowadził działalność artystyczną w oderwaniu od otaczającej go społeczności – tak o sztuce naiwnej mówił w archiwalnym wywiadzie Dwójki zmarły 1 stycznia słynny antropolog i historyk sztuki.
rozwiń zwiń