Papcio Chmiel. Legenda polskiego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 11:37
- Związek Radziecki wystrzelił pierwszego sputnika, wszystko tajne, a ja narysowałem dziesięć odcinków komiksu z małpką w kosmosie. Wydrukowano je tylko dlatego, że dziecko kogoś, kto zasiadał we władzach PZPR, czytało gazetę dla dzieci - mówił w Dwójce Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel.
Audio
  • Papcio Chmiel. Legenda polskiego komiksu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Henryk Jerzy Chmielewski podczas wernisażu wystawy Papcio Chmiel i Jego Podopieczni
Henryk Jerzy Chmielewski podczas wernisażu wystawy "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" Foto: PAP/Jakub Kamiński

komiks02.jpg
"Polacy nie gęsi iż swój komiks mają"

"Kwadrans bez muzyki" poświęciliśmy twórcy popularnego komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek", który bawił nas swymi rysunkami przez dziesięciolecia. Henryk Jerzy Chmielewski wpadł podobno na pomysł umieszczenia małpy w komiksie zupełnie przypadkowo. Prototypem Tytusa był kleks, który powstał podczas rysowania. Co sprawia, że postaci z komiksów Papcia Chmiela i ich perypetie, ciągle silnie rozbudzają wyobraźnię dzieci i młodzieży?

- Sposób w jaki formułuje myśli i jego poczucie humoru są z zupełnie innej epoki. To dla komiksów bardzo dobrze, bo gdy dziś czytają je dzieci, wchłaniają tę dawną kulturę opowiadania i żartowania. To wielka wartość – mówił w audycji Mateusz Subieta, reżyser i scenarzysta.

W jaki sposób pojawiła się rysownicza pasja Henryka Jerzego Chmielewskiego i jak się rozwijała? Jaki był jego pierwszy komiks i gdzie były drukowane jego odcinki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Mateusz Subieta (reżyser, scenarzysta), Wojciech Łowicki (popularyzator polskiego komiksu)

Data emisji: 27.06.2018

Godzina emisji: 22.45

mko/pg

Czytaj także

"Komiks Ameryki Łacińskiej to polityka, przemoc i seks"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 07:55
- Południowoamerykańskie komiksy bywają brutalne, jak ich pobratymcy z USA, ale w przeciwieństwie do nich pokazują seks. Amerykanie tego nie robią, bo są hipokrytami - mówił w Dwójce Bartłomiej Rabij.
rozwiń zwiń