X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rekonstrukcja Biblioteki Aleksandryjskiej w pałacu Wallenberg-Pachalych

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 12:51
- Doszliśmy do wniosku, że to wiedza jest dla nas największym kapitałem. Postanowiliśmy w symboliczny sposób zrekonstruować Bibliotekę Aleksandryjską - mówiła w Dwójce Monika Konieczna, współautorka performensu przygotowanego w ramach Przeglądu Sztuki "Survival".
Audio
  • Rekonstrukcja Biblioteki Aleksandryjskiej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Pałac rodziny Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu
Pałac rodziny Wallenberg-Pachalych we WrocławiuFoto: Janusz Krzeszowski/wrocław.pl

patefon 1200.jpg
Historia ujarzmiania dźwięku w Niepołomicach

Biblioteka Aleksandryjska była niejako naukową stolicą świata, zwłaszcza w dziedzinie publicystyki. Znajdowało się w niej 700 tys. zwojów. Nie było wówczas maszyn drukarskich, książki były drogie i tylko ręcznie kopiowane. Biblioteka ta była największą historyczną szansą, jaka nadarzyła się ludzkości na przestrzeni minionych kilku tysięcy lat, szansą na odbudowę wspaniałej, naukowej cywilizacji, największej w historii świata.

Jej umownej odbudowy podjęli się artyści Monika Konieczna i Mariusz Sibila. Swój performens zaprezentowali w jednym z pomieszczeń pałacu Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu, gdzie latem tego roku odbył się Przegląd Sztuki "Survival". - Biblioteka Aleksandryjska to skarbiec wiedzy, który w pewnym sensie uległ bezpowrotnemu zniszczeniu. Z drugiej strony chcielibyśmy też tutaj pokazać, czy nie jest przypadkiem tak, że jednak ta wiedza ocalała, ale może niekoniecznie w taki sposób, jakby się mogło wydawać, że wciąż mamy ten dysk pełny i bezpieczny. W tym sensie nasza rekonstrukcja nie miała być rekonstrukcją archeologiczną ani nawet rzeczową, tylko rekonstrukcją pewnego stanu ducha - tłumaczył Mariusz Sibila.

Dlaczego pomieszczenie zaadoptowane przez oboje artystów na potrzeby performensu przypominało wyglądem las? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 25.09.2018

Godzina emisji: 22.45

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia wrocławskiego pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 12:00
Zapraszamy na wspólne zwiedzanie rezydencji przy ulicy Szajnochy we Wrocławiu. To jedyny w tym mieście obiekt, obok pałacu Hatzfeldów, gdzie zachowały się oryginalne klasycystyczne wnętrza.
rozwiń zwiń