Rekonstrukcja Biblioteki Aleksandryjskiej w pałacu Wallenberg-Pachalych

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 12:51
- Doszliśmy do wniosku, że to wiedza jest dla nas największym kapitałem. Postanowiliśmy w symboliczny sposób zrekonstruować Bibliotekę Aleksandryjską - mówiła w Dwójce Monika Konieczna, współautorka performensu przygotowanego w ramach Przeglądu Sztuki "Survival".
Audio
  • Rekonstrukcja Biblioteki Aleksandryjskiej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Pałac rodziny Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu
Pałac rodziny Wallenberg-Pachalych we WrocławiuFoto: Janusz Krzeszowski/wrocław.pl

patefon 1200.jpg
Historia ujarzmiania dźwięku w Niepołomicach

Biblioteka Aleksandryjska była niejako naukową stolicą świata, zwłaszcza w dziedzinie publicystyki. Znajdowało się w niej 700 tys. zwojów. Nie było wówczas maszyn drukarskich, książki były drogie i tylko ręcznie kopiowane. Biblioteka ta była największą historyczną szansą, jaka nadarzyła się ludzkości na przestrzeni minionych kilku tysięcy lat, szansą na odbudowę wspaniałej, naukowej cywilizacji, największej w historii świata.

Jej umownej odbudowy podjęli się artyści Monika Konieczna i Mariusz Sibila. Swój performens zaprezentowali w jednym z pomieszczeń pałacu Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu, gdzie latem tego roku odbył się Przegląd Sztuki "Survival". - Biblioteka Aleksandryjska to skarbiec wiedzy, który w pewnym sensie uległ bezpowrotnemu zniszczeniu. Z drugiej strony chcielibyśmy też tutaj pokazać, czy nie jest przypadkiem tak, że jednak ta wiedza ocalała, ale może niekoniecznie w taki sposób, jakby się mogło wydawać, że wciąż mamy ten dysk pełny i bezpieczny. W tym sensie nasza rekonstrukcja nie miała być rekonstrukcją archeologiczną ani nawet rzeczową, tylko rekonstrukcją pewnego stanu ducha - tłumaczył Mariusz Sibila.

Dlaczego pomieszczenie zaadoptowane przez oboje artystów na potrzeby performensu przypominało wyglądem las? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 25.09.2018

Godzina emisji: 22.45

pg/bch

Czytaj także

Historia wrocławskiego pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 12:00
Zapraszamy na wspólne zwiedzanie rezydencji przy ulicy Szajnochy we Wrocławiu. To jedyny w tym mieście obiekt, obok pałacu Hatzfeldów, gdzie zachowały się oryginalne klasycystyczne wnętrza.
rozwiń zwiń