X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czerwone usta spikerów w mundurach, czyli artyści i stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 15:03
- Próbowaliśmy coś fotografować, coś drukować, chodziło o to, żeby nie mieć poczucia bezczynności - wspominał w archiwalnym radiowym nagraniu historyk sztuki Wojciech Krukowski.
Audio
  • Artyści wspominają stan wojenny (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
wojskowy prezenter TV
wojskowy prezenter TVFoto: PAP/CAF/Tadeusz Zagoździński

Wojciech Krukowski opowiadał, że na wprowadzenie stanu wojennego (13 grudnia 1981) środowisko artystyczne zareagowało wzmożoną działalnością. Jednym z jej przejawów był performance na warszawskim Placu Szembeka. - Zrealizowaliśmy małe filmy z dzienników telewizyjnych, gdzie spikerzy mieli mundury wojskowe. Lektorom pomalowaliśmy usta na czerwono i to leciało na ekranach ustawionych na skwerach i chodnikach - wspominał Wojciech Krukowski. - Kiedy dopadał nas patrol wojskowy, twierdziliśmy, że to nie jest żadna akcja, że dopiero realizujemy film eksperymentalny, a cenzura nie jest potrzebna na czas realizacji.

Grafik i malarz Piotr Młodożeniec podkreślił, że w stanie wojennym nastąpił rozkwit grafiki w postaci plakatów i ulotek. Twórcy częściowo opierali się na tradycji druków okupacyjnych wydawanych przez Armię Krajową. Sam artysta przeżył chwile grozy, gdy władze postanowiły przeszukać jego dom. - Podczas rewizji mama położyła najbardziej krwiożercze ulotki, za które można było pójść siedzieć na 10 lat, na środku stołu i postawiła na tym talerzyk, a oni szperali po szafach, po poduszkach, po tapczanach, a to co było na widoku, przegapili.

W audycji stan wojenny wspominał także rzeźbiarz Jerzy Kalina. Artysta opowiadał o niezwykłej międzyludzkiej solidarności ("poczuliśmy się niewiarygodnie potrzebni sobie").

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 15.00

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogdan Włosik - niewinna ofiara stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 06:15
- Z ręki esbeka strzałem w brzuch poniósł śmierć nasz przyjaciel Bogdan Włosik. Przysięgamy Bogusiu, że twoja ofiara nie pójdzie w zapomnienie. Stałeś się dla nas tym, czym dla stoczniowców stał się Janek Wiśniewski – napisali w nekrologu koledzy z Huty im. Lenina w Nowej Hucie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Popiełuszko - kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 06:08
Swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny kapelan "Solidarności" stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem.
rozwiń zwiń