X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wycieczka do przeszłości. Radiowy spacer po placu Unii Lubelskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 16:41
Warszawski plac swoją nazwę otrzymał 100 lat temu, z okazji 350. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Nazwa ta przeciętnemu mieszkańcowi Polski kojarzy się pewnie głównie z lekcjami historii, ale warszawiakom – z pewnością również ze znajdującym się na granicy Śródmieścia i Mokotowa placem. 
Audio
  • Historia placu Unii Lubelskiej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: apontesocial0/Pixabay

- Rola placu mocno się zmieniała. U jego zarania niewiele się tu działo. Tu się zbiegały świeżo wytyczone w terenie ulice, przy których nie stały domy, ale były posadzone topole. Śladem tego polno-ogrodowego założenia do dzisiaj jest jedna z ulica Polna – mówił Jarosław Zieliński, historyk Warszawy.  

- Plac Unii Lubelskiej jest o tyle ciekawym miejscem, że w jednej strony zachowała się tu większość przedwojennej zabudowy reprezentującej kilka epok w rozwoju Warszawy, z drugiej zaś strony do 1916 roku była to granica miasta – tłumaczył Grzego0rz Mika, architekt i varsavianista.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy też o klasycystycznych Rogatkach Mokotowskich i przedwojennych "niebotykach", przyjrzeliśmy się trasie przejeżdżającego tędy tramwaju konnego oraz wspomnieliśmy także słynny, nieistniejący już dziś budynek Supersamu.

***

Audycja: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Monika Zając

Goście: Jarosław Zieliński (historyk Warszawy), Grzegorz Mika (architekt i varsavianista)

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śladami Grażyny Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 16:38
W audycji wybraliśmy się na spacer po Warszawie, by odwiedzić miejsca, w których żyła i tworzyła wybitna polska kompozytorka i skrzypaczka.
rozwiń zwiń