X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak nie skrzywdzić się grą na instrumencie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 15:20
- Ludzie często przedwcześnie kończą karierę muzyka, bo nikt ich nigdy nie nauczył grać na instrumencie, jakim jest ciało - mówił w Dwójce Krzysztof Stefanek, fizjoterapeuta, który współpracuje z muzykami Polskiej Orkiestry Młodzieżowej (LYO).
Audio
  • Świadomość ciała, a wykonywanie muzyki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/albertoadan

Gra na instrumencie to także wysiłek fizyczny. O prawidłową postawę ciała muszą dbać zarówno skrzypkowie, wiolonczeliści, jak i fleciści. - Napięcie, które powstaje w ciele podczas gry jest przydatne, jeśli potrafimy z niego wyjść. Napięcie, którego nie potrafimy wyłączyć, jest problemem, bo znaczy, że przestaliśmy czuć swoje ciało i straciliśmy z nim komunikację - wyjaśnił w audycji Krzysztof Stefanek.

Fizjoterapeuta podkreślił, że świadome korzystanie z ciała podczas grania, przekłada się nie tylko na późniejszy brak bólu, ale też wpływa na samą muzykę. - Kiedy ciało jest rozchwiane, to się nie uda zagrać szybko, ale jak ktoś się dobrze osadzi, to może zostawić to napięcie tam, gdzie ono powinno być i będzie w stanie zagrać wtedy coś szybko i precyzyjnie.

W audycji rozmawialiśmy o technikach relaksacyjnych, ale też o tym, czym się różni siła od napięcia i jak korzystnie nimi operować.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Wawrowski: kiedyś zdarzyło mi się, że musiałem kupić bilet lotniczy dla skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:52
- Byłem zmuszony podróżować z intrumentem tanimi liniami. To był lot bodajże do Londynu, musiałem lądować na innym lotnisku i rzeczywiście nie było pewności, czy wniosę skrzypce do kabiny - mówił w Dwójce muzyk.
rozwiń zwiń