REKLAMA

Kamienice z ulicy Waliców. DNA przedwojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 15:51
- Włoski architekt Guido Morpurgo stwierdził, że trzy budynki na Waliców przypominają swoim układem ludzkie chromosomy - mówiła w Dwójce Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum Polin.
Audio
  • Kamienice z ulicy Waliców. DNA przedwojennej Warszawy (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zewnętrzna ściana zrujnowanej kamienicy przy ulicy Waliców 14
Zewnętrzna ściana zrujnowanej kamienicy przy ulicy Waliców 14Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Powstały 100 lat temu, przetrwały getto, Powstanie Warszawskie i powojenne rozbiórki. Trzy kamienice na ul. Waliców, opustoszałe i otoczone biurowcami, hotelami i blokami mieszkalnymi. Niedawno zostały wpisane do rejestru zabytków i czekają na swoje drugie życie. Prof. Morpurgo z politechniki w Mediolanie stwierdził, że w kamienicach tych zapisane jest DNA przedwojennej Warszawy: - On dostrzegł w tych domach system nieistniejącej Warszawy - mówiła Zuzanna Schnepf-Kołacz. - Na przedwojennych planach widać, że to miasto było zbudowane z tego typu kamienic, które tworzyły zabudowę miejską w różnych konfiguracjach, ale zawsze był powtarzalny element kamienicy z jednym bądź z dwoma podwórkami.

O historii i dawnych lokatorach budynków przy ulicy Waliców opowiadał historyk Jarosław Zieliński.

W audycji zastanawialiśmy, w jaki sposób przywrócić stare kamienice mieszkańcom Warszawy? Czy ten fragment miasta może odzyskać swoją przedwojenną tożsamość, kiedy ulice, podwórka i domy tętniły życiem? Czy w sercu warszawskiego city jest miejsce na pamięć oraz centrum spotkań i życia społecznego?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Czytaj także

Pałac Saski w Warszawie. Czy to dobrze, że zostanie odbudowany?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 20:28
- Koncepcja odbudowy tego obiektu, chociaż bardzo szlachetna, nie ma dla mnie uzasadnienia typowo historycznego - mówił w Dwójce Paweł Łepkowski, redaktor naczelny pisma "Uważam Rze Historia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Sigalin. Architekt Warszawy z PRL w tle

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 10:00
- Chciałem pokazać drogę życiową tego człowieka. W panoramie powojennych elit politycznych jest on ciekawą postacią - mówił Andrzej Skalimowski, autor książki "Sigalin. Towarzysz odbudowy", biografii pierwszego po wojnie naczelnego architekta Warszawy.
rozwiń zwiń