Tadeusz Rolke: Warszawa nigdy nie była pięknym miastem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 15:30
- Kiedyś Warszawa, zanim została zniszczona, miała ładne miejsca i w tej chwili też ma ładne miejsca, ale ani wtedy, ani dzisiaj nie była pięknym miastem. To mój punkt wyjścia - mówił w Dwójce legendarny fotograf.
Audio
  • Warszawa w obiektywie Tadeusza Rolke (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wola, na zachód od Pałacu Kultury i Nauki, 1956
Wola, na zachód od Pałacu Kultury i Nauki, 1956Foto: Tadeusz Rolke/Agencja Gazeta

W stołecznym Domu Spotkań z Historią oglądać można wystawę "Fotografie warszawskie". To pierwsza tak duża prezentacja zdjęć Tadeusza Rolke ukazujących Warszawę lat 50. i 60. - Byłem fotografem w tygodniku, więc robiłem pełen wachlarz wydarzeń, od wernisażu w galerii Krzywego Koła, do jazdy z milicją wśród pijanych warszawiaków. To coś zwykłego w tej pracy - opowiadał gość Dwójki.

W tamtym okresie Tadeusz Rolke inspirował się twórczością fotografów z Zachodu. - Na mnie wpływ wywarły fotografie w magazynie "Life" i grupy Magnum. W redakcji miałem dostęp do ilustrowanych pism zachodnich. Czerpałem z prezentowanego tam sposobu patrzenia na rzeczywistość - tłumaczył.

Wielowątkową fotograficzną opowieść Tadeusza Rolke można oglądać od 21 marca do 9 czerwca br. Które warszawskie lokalizacje były wdzięcznym tłem do robionych przez niego zdjęć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Gość: Tadeusz Rolke (fotograf)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/bch

Czytaj także

Tadeusz Rolke: te zdjęcia są dziełem mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 09:00
- Ten cykl fotografii jest nieskończony. Będę go robić tak długo, jak długo będę w stanie trzymać aparat fotograficzny - podkreślał znakomity artysta, opowiadając o jednym z tematów swojej twórczości.
rozwiń zwiń