REKLAMA

Tadeusz Rolke: te zdjęcia są dziełem mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 09:00
- Ten cykl fotografii jest nieskończony. Będę go robić tak długo, jak długo będę w stanie trzymać aparat fotograficzny - podkreślał znakomity artysta, opowiadając o jednym z tematów swojej twórczości.
Audio
  • Tadeusz Rolke: te zdjęcia są dziełem mojego życia (Poranek Dwójki)

A rzecz dotyczy fotografii, które dokumentują ślady żydowskiej przeszłości. - To jest tak zwana straż pamięci - przywoływał Tadeusz Rolke określenie, którym opatrzył niegdyś jego fotografie prof. Feliks Tych. - To brzmi patetycznie, ale nie unikajmy takich zwrotów, jeśli one są niezastąpione. Ten cykl jest dziełem mojego życia, a poświęcony został niesłychanemu wydarzeniu, które się stało w XX wieku.

Tadeusz Rolke opowiadał w Dwójce o swoich dwóch sopockich wystawach (w tym o tej, która uświetni festiwal "W ramach Sopotu", 8-10.09), o swojej pasji fotografowaniu artystów, o "fotograficznym eseju". Nie zabrakło również wspomnień najdawniejszych, związanych z pierwszym kontaktem ze sztuką fotografii. - Pewnie jeszcze nie umiałem czytać, a już bardzo lubiłem oglądać gazetę, chyba to był "Kurier Warszawski"…

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Tadeusz Rolke

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mc

Czytaj także

Janusz Prusinowski. Chochoł multiinstrumentalista

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 13:00
– To wyzwanie, ale także niezwykła postać, niezwykły obraz i niezwykłe słowa – mówił muzyk, który podczas Narodowego Czytania "Wesela" Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim wcielił się w postać Chochoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

José Maria Florêncio odkrywa małą polską Japonię

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 17:50
– To miejsce, które trudno dostrzec na mapie Polski – mówił dyrygent, altowiolista i kompozytor o Starej Wsi w sercu malowniczego Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
rozwiń zwiń