Najstarsza szopka bożonarodzeniowa w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 15:30
800 drewnianych figurek, z czego 300 ruchomych. Specjalny mechanizm uruchamiający machinę. To wyjątkowa w skali europejskiej ruchoma szopka w Wambierzycach na Dolnym Śląsku. 
Audio
  • Śląskie Jeruzalem - Najstarsza szopka bożonarodzeniowa w Europie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Szopka w Wambierzycach
Szopka w Wambierzycach Foto: PR

Zabytek z dziewiętnastego wieku wciąż cieszy w czasie świąt. To najstarsza szopka tego typu w Europie. Znajduje się w budynku u podnóża Kalwarii w Wambierzycach. Pomysłodawcą budowy był Longin Wittig, w którego rodzinie tradycja budowy szopek przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Swoje prace Wittig rozpoczął koło 1850 roku we wsi Góra Świętej Anny. W 1882 roku trafił do Wambierzyc. Wraz z rodziną zamieszkał w budynku, w którym do dziś prezentowana jest ruchoma szopka. 

W szopce są przedstawiane sceny religijne i obyczajowe, w tym bardzo drastyczne, jak choćby realistycznie przedstawiona rzeź niewiniątek. Wittig bardzo starannie oddał również śląskie pejzaże i budowle. Całość lśni wszystkimi kolorami tęczy. - Wszystkie figurki wykonane są z drewna lipowego, a porusza nimi mechanizm zegarowy - opowiadała o szopce Lucyna Drożdż, przewodnik. 

Jak działa system, który napędza szopkę? Co sprawia, że szopka działa sprawnie do dziś, przez ponad sto lat? Co przedstawiają sceny, zawarte w szopce? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 25.12.2019

Godzina emisji: 15.00

am/kd

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie
Czytaj także

Przybieżeli do Betlejem artyści...

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 15:16
Betlejem to miasto leżące na Zachodnim Brzegu, czyli w palestyńskiej enklawie, terytoriach okupowanych przez Izrael. W Betlejem kwitnie też... życie artystyczne Palestyny, co jest odpowiedzią na przemoc i terror. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 22:00
Życząc Państwu pięknych, rodzinnych Świąt, zapraszamy do spędzenia ich również w towarzystwie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń