Szpitalna 5. Powrót dawnego blasku

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 15:00
- Tu w Warszawie, mieście zniszczonym, każdy przejaw odtwarzania przedwojennego wyglądu i detali architektonicznych jest ważnym wydarzeniem - mówił Tomasz Markiewicz z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy. W audycji opowiadaliśmy o historii domu w warszawskim Śródmieściu i staraniach o przywrócenie mu historycznego wyglądu.
Audio
  • O rewitalizacji budynku przy ul. Szpitalnej 5 w Warszawie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kamienica przy ul. Szpitalnej 5 w Warszawie
Kamienica przy ul. Szpitalnej 5 w WarszawieFoto: Bartosz Panek

Kamienica przy ulicy Szpitalnej 5 w Warszawie przerwała wojnę, jednak w latach 60. władze zdecydowały o skuciu ozdób. Po latach budynek odzyskał historyczną elewację. Wybudowany w latach 1879-1880 dom ponownie zdobią klasycyzujące kolumny balkony i boniowania. Była to inicjatywa oddolna: mieszkańcy sami dokonali kwerend archiwalnych i przekonali urzędników do swojego pomysłu.

- Ulica Szpitalna 5 odzyskała historyczny wygląd elewacji z kroksztynami i całą ornamentyką wokół okien. Odzyskała płytkę ceramiczną, ładne balkony z balustradami żeliwnymi - opowiadał Tomasz Markiewicz. - Tylko należy się cieszyć, że są takie zarządy wspólnot, które mają ambicję, aby przywracać kamienice do dawnej świetności.

O procesie rewitalizacji kamienicy i jej historii opowiadali również w audycji: Danuta Kaczorowska z zarządu wspólnoty mieszkaniowej oraz miejski konserwator zabytków Michał Krasucki.


Budynek przy ul. Szpitalnej 5 Budynek przy ul. Szpitalnej 5

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Bartosz Panek

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 15.00

pg/jp/am

Zobacz więcej na temat: architektura Warszawa

Czytaj także

Marcin Rosowski: architektura to jeden z wyznaczników wyjątkowości tego osiedla

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 15:33
- Była to sztandarowa realizacja odrodzonej Polski. Sam projekt był również prezentowany na II Międzynarodowym Kongresie Architektury Nowoczesnej we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku. Jego tematem było mieszkanie, które będzie zapewniało podstawowe potrzeby egzystencji. Budując współcześnie nadal korzystamy z założeń, które zostały wtedy wypracowane - mówił w Dwójce wiceprzewodniczący Rady Osiedla Montwiłła-Mireckiego.
rozwiń zwiń