X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szpitalna 5. Powrót dawnego blasku

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 15:00
- Tu w Warszawie, mieście zniszczonym, każdy przejaw odtwarzania przedwojennego wyglądu i detali architektonicznych jest ważnym wydarzeniem - mówił Tomasz Markiewicz z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy. W audycji opowiadaliśmy o historii domu w warszawskim Śródmieściu i staraniach o przywrócenie mu historycznego wyglądu.
Audio
  • O rewitalizacji budynku przy ul. Szpitalnej 5 w Warszawie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kamienica przy ul. Szpitalnej 5 w Warszawie
Kamienica przy ul. Szpitalnej 5 w WarszawieFoto: Bartosz Panek

Kamienica przy ulicy Szpitalnej 5 w Warszawie przerwała wojnę, jednak w latach 60. władze zdecydowały o skuciu ozdób. Po latach budynek odzyskał historyczną elewację. Wybudowany w latach 1879-1880 dom ponownie zdobią klasycyzujące kolumny balkony i boniowania. Była to inicjatywa oddolna: mieszkańcy sami dokonali kwerend archiwalnych i przekonali urzędników do swojego pomysłu.

- Ulica Szpitalna 5 odzyskała historyczny wygląd elewacji z kroksztynami i całą ornamentyką wokół okien. Odzyskała płytkę ceramiczną, ładne balkony z balustradami żeliwnymi - opowiadał Tomasz Markiewicz. - Tylko należy się cieszyć, że są takie zarządy wspólnot, które mają ambicję, aby przywracać kamienice do dawnej świetności.

O procesie rewitalizacji kamienicy i jej historii opowiadali również w audycji: Danuta Kaczorowska z zarządu wspólnoty mieszkaniowej oraz miejski konserwator zabytków Michał Krasucki.


Budynek przy ul. Szpitalnej 5 Budynek przy ul. Szpitalnej 5

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Bartosz Panek

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 15.00

pg/jp/am

Zobacz więcej na temat: architektura Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Rosowski: architektura to jeden z wyznaczników wyjątkowości tego osiedla

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 15:33
- Była to sztandarowa realizacja odrodzonej Polski. Sam projekt był również prezentowany na II Międzynarodowym Kongresie Architektury Nowoczesnej we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku. Jego tematem było mieszkanie, które będzie zapewniało podstawowe potrzeby egzystencji. Budując współcześnie nadal korzystamy z założeń, które zostały wtedy wypracowane - mówił w Dwójce wiceprzewodniczący Rady Osiedla Montwiłła-Mireckiego.
rozwiń zwiń