REKLAMA

Targowa 63 - pierwsza powojenna siedziba Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 15:10
Zapraszamy na spacer po kamienicy, opowiadający o jej kształcie i dawnej, związanej z Polskim Radiem historii.
Audio
  • Spacer po kamienicy przy ul. Targowej 63 w Warszawie, pierwszej powojennej siedzibie Polskiego Radia (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Targowa 63. Artykulacja przejazdu bramnego, kamienica frontowa
Targowa 63. Artykulacja przejazdu bramnego, kamienica frontowaFoto: Anna Laskowska/Fundacja Hereditas

kolaz4.jpg
Wybierz piosenkę na 95-lecie Polskiego Radia

Pożydowska kamienica Hersza Griffenberga znajduje się na warszawskiej Pradze przy ulicy Targowej 63. W 1945 roku, w pięciopokojowym mieszkaniu, mieściło się tu powojenne studio radiowe, mieszkał tu Władysław Szpilman czy Jerzy Waldorff. Na parterze budynku działała komórka pomocy dla ludzi szukających swoich rodzin, Polskie Radio w tych akcjach pomagało. 

- Podwórko bogate w historię, architektonicznie przeurocze, niestety zniszczone, tak jak większość budynków na Pradze. Od 70 lat nikt nic tu nie odnawiał. Także jak kręcono "Pianistę", to Polański nie musiał tu robić za wiele dekoracji - opowiadał w audycji Mieczysław Janiszewski, varsavianista.

O architekturze oraz historii kamienicy przy ul. Targowej 63 mówiły także w audycji: Monika Wesołowska - autorka inicjatywy "Z Pragą za pan brat" oraz Anna Mizikowska - kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi. Ponadto pojawiły się archiwalne wspomnienia pracowników Polskiego Radia o pierwszej powojennej siedzibie rozgłośni.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Monika Pilch

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 15.00

pg/mk

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń