"Inny świat". Słuchowisko bez rodzajowego efektu dźwiękowego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 16:44
- Wszystkie dźwięki, które pojawiają się w sytuacjach, które z łatwością rozpoznalibyśmy słuchając np. wyrębu lasu, tutaj zrealizowane jest przez Pawła Szambulskiego na instrumentach i przedmiotach. Jest to metafora teatru radiowego - mówiła w "Kwadransie bez muzyki" Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka słuchowiska "Inny świat", które w sobotę (15.02) będzie miało premierę w Dwójce.
Audio
  • "Inny świat". Za kulisami słuchowiska (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Tomasz Borkowski (P). Nagranie słuchowiska Inny świat
Tomasz Borkowski (P). Nagranie słuchowiska "Inny świat"Foto: Maciej Zadrożny/PR

Borkowski1200.JPG
"Inny świat" na radiowej scenie. Premiera słuchowiska

Będzie to adaptacja jednego z najważniejszych świadectw życia w sowieckim łagrze i jednocześnie jednym z najistotniejszych utworów polskiej, a także światowej literatury XX w. Adaptacji podjął się Wojciech Tomczyk, a za reżyserię odpowiada Anna Wieczur-Bluszcz.

- Myślę, że większość z nas czytała książkę Herlina-Grudzińskiego, i że zadziałało to tak, jak na mnie, czyli w sposób wstrząsający, że dotknęło się czegoś bardzo głębokiego, podstawowego, jakiegoś sedna człowieczeństwa. Ta adaptacja jest oczywiście jakąś częścią całej opowieści, ale to i tak jest tak potężny sens i tak dotkliwa część historii, której doświadczyli nasi dziadkowie czy pradziadkowie - podkreślała reżyserka.

W audycji mówiła ona także, jak jej zdaniem tak trudną prozę można przełożyć na język radiowy. Paweł Szamburski, autor muzyki do tego słuchowiska, opowiedział z kolei o tym, przy pomocy jakich instrumentów wykreował sugestywną, ale niedosłowną przestrzeń dźwiękową więzienia i gułagu. Można było też podsłuchać aktorów (m.in. Piotra Bajtlika) i reżysera dźwięku - Andrzeja Brzoskę przy pracy.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 15.00

pg/ag

Czytaj także

Antoni Libera: słuchowisko "Popioły" to portret naszej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 11:00
- 60 lat temu Samuel Beckett przewidział to, co staje się na naszych oczach - mówił prozaik, tłumacz, reżyser teatralny i znawca twórczości irlandzkiego noblisty. W najbliższą sobotę (2.11) usłyszymy w Dwójce dramat Becketta w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Bajtlik: "Inny świat" to spoglądanie w jądro ciemności XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 09:50
- Z książką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zetknąłem się będąc nastolatkiem. Przeżyłem ją, ale nie zostawiła we mnie trwałego śladu. Natomiast teraz, kiedy do niej wróciłem, mocno odcisnęła we mnie piętno - mówił aktor wcielający się w postać Gustawa w słuchowisku "Inny świat", którego premiera na antenie Dwójki w sobotę (15.02).
rozwiń zwiń