Jak wyglądałaby Republica Poetica? Podsumowanie Festiwalu Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2025 13:34
Blisko 80 poetów spotkało się z czytelnikami podczas 14. Festiwalu Miłosza. Fantazje na temat państwa poetów i poetek zarejestrowaliśmy w Krakowie, w czasie wydarzenia. Swoimi przemyśleniami podzielili się Bohdan Zadura, Joanna Mueller,  Dagmara Kraus, Małgorzata Lebda, Sonia Nowacka i Stanisław Kalina Jaglarz.
Konferencja związana z krakowskim Festiwalem Miłosza w 2023 roku. Wydarzenie co roku jest wielkim świętem poezji.
Konferencja związana z krakowskim Festiwalem Miłosza w 2023 roku. Wydarzenie co roku jest wielkim świętem poezji. Foto: Artur Barbarowski/ East News

Ponad 70 wydarzeń, w tym spotkania autorskie, debaty, czytania poezji, performanse, slamy i koncerty. Setki uczestników zainteresowanych poezją i twórczością Miłosza. Do tego Międzynarodowy Dzień Poezji, a na finał wręczenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Tegoroczny Festiwal Miłosza w Krakowie był prawdziwym świętem poetów i miłośników poezji. Jak wyglądałaby republika tworzona przez poetów? 


>>> Posłuchaj audycji Kwadrans bez muzyki

Republica Poetica - jak wyglądałoby państwo poetów?

- Krótko mówiąc, wyglądałaby zupełnie inaczej niż republika Platona. Bo poeci byli cenzurowani i na wygnaniu. Mam poważne wątpliwości, czy republika poetów byłaby dobrym ustrojem dla świata - mówił z przekąsem Bogdan Zadura. -  Gdybym był młodszy, z chęcią objąłbym w takim państwie ministerstwo sportu. Ministerstwem oświecenia społecznego raczej nie chciałbym się zajmować - dodał. 

- Moim pierwszym dekretem, który bym wydała, byłby zakaz władzy nad kimkolwiek. Jak Platon wyganiał poetów z państwa, tak u nas byliby sami poeci. To byłby chyba trochę koszmar - zauważyła ze śmiechem Joanna Mueller. - Ja chyba bym wygoniła bokserów, tak jak Bogdan Zadura - dodała Dagmara Kraus

Czytaj także:

Rozmowy o literaturze i przebywanie z poezją

Tegoroczny Festiwal Miłosza to dowód, że poezja wciąż potrafi poruszać, zadziwiać i jednoczyć. Wydarzenie oparzone hasłem "TO", zaczerpniętym z twórczości samego poety, zgromadziło twórców znanych na świecie ale i gros debiutantów. 

- Jesteśmy w momencie niezwykłego rozpędzenia poezji polskiej, ale też w ogóle książek poetyckich - również książek tłumaczonych. W tym roku premier książek tłumaczonych mamy przeszło dziesięć, a w ogóle premier kilkadziesiąt, serce rośnie (...). Bardzo też cieszy przepotworna różnorodność - mówił Szymon Kloska, kurator wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowanie: Jan Kanty Zienko.

Data emisji: 14.07.2025

Godz. emisji: 11.00